ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: -
Slut: -

-

lag

11

omgångar

247/311

matcher spelade

Första omgången

112 matcher

Andra omgången

80 matcher

Tredje omgången

48 matcher

9-11 augusti 2019

Fjärde omgången

24 matcher

Femte omgången

16 matcher

23-25 augusti 2019

Sjätte omgången

16 matcher

Sjunde omgången

8 matcher

3-5 december 2019

Kvartsfinaler

4 matcher

17-19 december 2019

Semifinaler

2 matcher

Final

1 match

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

06.02.2020, 22:51

Match 2:2

Onsdag 5 februari 2020

Zulte-Waregem
1-2
Club Brugge

Information Club Brugge vidare med sammanlagt 3-2.

Torsdag 6 februari 2020

Kortrijk
0-1
Royal Antwerp

Information Royal Antwerp vidare med sammanlagt 2-1.

Match 1:2

Onsdag 22 januari 2020

Club Brugge
1-1
Zulte-Waregem

Torsdag 23 januari 2020

Royal Antwerp
1-1
Kortrijk

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

19.12.2019, 22:37

Tisdag 17 december 2019
Zulte-Waregem
2-0
Sporting Charleroi

Onsdag 18 december 2019
Union Saint-Gilloise
0-1
Kortrijk

Standard Liège
1-3
Antwerp

Torsdag 19 december 2019
Anderlecht
0-2
Club Brugge

 

 

Visa matchfakta

Åttonde omgången

Visa matchfakta

Sjunde omgången

04.12.2019, 23:37

Tisdag 3 december 2019
Royal Antwerp
*3-3 f
Genk

Information Royal Antwerp vidare efter 4-3 på straffar.

Onsdag 4 december 2019
Zulte-Waregem
3-0
Sint-Truiden

Kortrijk
2-1
AS Eupen

Standard Liège
3-0
Rebecq

Union Saint-Gilloise
*0-0 f
Westerlo

Information Union Saint-Gilloise vidare efter 4-1 på straffar.

KV Oostende
1-1* f
Club Brugge

Information Club Brugge vidare efter 4-2 på straffar.

Sporting Charleroi
1-0
Gent

Torsdag 5 december 2019
Royal Excel Mouscron
20 : 45
Anderlecht

 

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

Fredag 23 augusti 2019
Verlaine
20 : 00
Bambrugge

OH Leuven
20 : 30
RFC Wetteren

Lördag 24 augusti 2019
Beerschot-Wilrijk
16 : 00
Dikkelvenne

Dessel Sport
17 : 00
Excelsior Virton

RFC Seraing
19 : 00
KSV Roeselare

Onhaye
19 : 30
Eendracht Aalst

Mandel United
20 : 00
Gullegem

Lommel
20 : 00
Temse

La Louvière Centre
20 : 00
Westerlo

Söndag 25 augusti 2019
Rupel Boom
16 : 00
Vosselaar

KFC Duffel
16 : 00
Knokke

Cappellen
16 : 00
VW Hamme

Rebecq
16 : 00
Tilleur

Francs Borains
16 : 00
Torhout

Heist
16 : 00
Lokeren

Ronse
16 : 00
Olympia Wijgmaal

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

11.08.2019, 23:59

Fredag 9 augusti 2019
Lyra-Lierse Berlaar
1-0
Helson Helchteren

Lördag 10 augusti 2019
Aywaille
0-2
Olympic Charleroi

Bambrugge
2-1
Albert Quévy-Mons

Nijlen
1-0
Stockay-Warfusée

RWDM
6-0
Alken

Rupel Boom
4-0
Racing Waregem

Hoogstraten
0-0* f
Stade Brainois

Information Stade Brainois vidare efter 5-3 på straffar.

Cappellen
*1-1 f
Thes Sport

Information Cappellen vidare efter 4-3 på straffar.

Tubize
2-0
Greunsjotters Vossem

Rebecq
*0-0 f
FC Lebbeke

Information Rebecq vidare efter 5-4 på straffar.

Couvin-Mariembourg
2-3
Londerzeel

Söndag 11 augusti 2019
Olympia Wijgmaal
7-1
Oupeye

Wingene
0-0* f
Loenhout

Information Loenhout vidare efter 4-2 på straffar.

Temse
2-1
Jong Zulte

Sint-Job
*2-2 f
Geel

Information Sint-Job vidare efter 4-3 på straffar.

Mariekerke
2-1
Herstal

Dikkelvenne
5-0
Sporting Kampenhout

Francs Borains
4-1
Weerstand Koersel

Svelta Melsele
0-2
Knokke

Avanti
1-2
Torhout

Gullegem
3-1
Montignies

Pepingen-Halle
0-2
Verlaine

US Givry
*4-4 f
Eendracht Termien

Information US Givry vidare efter 5-3 på straffar.

Dender
2-0
Lauwe

Union Namur
2-1
URSL Visé

Eendracht Aalst
2-0
Lierse Kempenzonen

Dessel Sport
*3-3 f
Raeren-Eynatten

Information Dessel Sport vidare efter 5-4 på straffar.

Oostkamp
3-1
Berchem Sport

Oostnieuwkerke
0-3
Liège

Tempo Overijse
2-2* f
Oudenaarde

Information Oudenaarde vidare efter 4-2 på straffar.

Onhaye
*0-0 f
Braine

Information Onhaye vidare efter 4-3 på straffar.

Tienen
2-1
Sint-Eloois-Winkel

Stade Everois
1-4
Tilleur

UCE Liège
0-3
Deinze

Oppagne-Wéris
0-0* f
RFC Wetteren

Information RFC Wetteren vidare efter 5-4 på straffar.

Zelzate
1-2
La Louvière Centre

VW Hamme
5-1
Belœil

Ronse
*0-0 f
Waremme

Information Ronse vidare efter 4-3 på straffar.

Toekomst Menen
1-2
RES Durbuy

Rhodienne-De Hoek
*2-2 f
Rapid Symphorinois

Information Rhodienne-De Hoek vidare efter 3-1 på straffar.

Bilzerse Waltwilder
*1-1 f
Eendracht Aalter

Information Bilzerse Waltwilder vidare efter 4-3 på straffar.

Blankenberge
2-0
Templiers Nandrin

Bocholt
1-2
Mandel United

Solières Sport
0-2
RFC Seraing

Vosselaar
1-0
Patro Eisden

Olsa Brakel
1-1* f
Heist

Information Heist vidare efter 4-3 på straffar.

 

Visa matchfakta

Andra omgången

04.08.2019, 23:59

Lördag 3 augusti 2019
Lochristi
2-2* f
Cappellen

Information Cappellen vidare efter 5-4 på straffar.

Helson Helchteren
*2-2 f
Ardennen

Information Helson Helchteren vidare efter 3-2 på straffar.

Vosselaar
6-1
Linden

Bornem
1-2
Wingene

RAAL La Louvière
2-2* f
Tempo Overijse

Information Tempo Overijse vidare efter 4-2 på straffar.

Tournai
0-4
Tienen

Temse
2-0
Etterbeek

Lille
1-2
VW Hamme

Francs Borains
1-0
Betekom

K. Kontich
2-3
Olympia Wijgmaal

Rochefort
0-4
Rebecq

Söndag 4 augusti 2019
Solières Sport
6-1
Kesselt

Harelbeke
0-0* f
UCE Liège

Information UCE Liège vidare efter 5-4 på straffar.

Weerstand Koersel
4-0
Wavre Sports

Montignies
2-1
Heur Tongeren

Belœil
2-1
KRC Gent

FC Lebbeke
12-0
Tollembeek

Oostnieuwkerke
2-1
Etoile de Faimes

Wallonne Ciney
0-1
Bilzerse Waltwilder

Péruwelz
1-3
De Kempen

Stockay-Warfusée
*2-2 f
Ninove

Information Stockay-Warfusée vidare efter 5-4 på straffar.

Hornu
0-1
Aywaille

Huvo Jeuk
2-3
Loenhout

Bocholt
10-0
Villers-La-Ville

Westhoek
0-0* f
Lyra-Lierse Berlaar

Information Lyra-Lierse Berlaar vidare efter 4-3 på straffar.

Spouwen-Mopertingen
3-3* f
Eendracht Aalter

Information Eendracht Aalter vidare efter 5-4 på straffar.

Ronse
5-1
Biesme

Londerzeel
6-1
Heusden-Zolder

Witgoor Sport
2-3
Rapid Symphorinois

SG-Tertre-Hautrage
1-2
Gullegem

Dikkelvenne
5-2
Excelsior Mariakerke

Tervuren-Duisburg
1-3
Meux

Braine
2-0
Rocherath

Grand-Leez
1-1* f
Torhout

Information Torhout vidare efter 5-4 på straffar.

KFC Duffel
3-0
Richelle United

Habay-la-Neuve
2-0
Ethe Belmont

Stade Everois
2-0
Meix-Devant-Virton

Sint-Niklaas
0-0* f
Alken

Information Alken vidare efter 5-4 på straffar.

Berchem Sport
3-0
Dadizele

Zwarte Leeuw
1-1* f
Onhaye

Information Onhaye vidare efter 4-1 på straffar.

Verlaine
3-1
Huizingen

Raeren-Eynatten
4-1
Aische

US Givry
6-2
Stockel

Union Namur
2-1
Ster-Francorchamps

Jong Zulte
3-0
Hamoir

Couvin-Mariembourg
1-0
Sassport Boezinge

Sporting Hasselt
1-3
RFC Wetteren

Bambrugge
*3-3 f
Houtvenne

Information Bambrugge vidare efter 6-5 på straffar.

Hades
0-4
Olsa Brakel

Zelzate
2-1
Turnhout

Oudenaarde
9-1
Wortel

Acren-Lessines
2-3
Avanti

Diest
0-3
Mariekerke

Geel
3-1
Léopold

Lauwe
*1-1 f
Wolvertem Merchtem

Information Lauwe vidare efter 5-3 på straffar.

Greunsjotters Vossem
*0-0 f
Ixelles

Information Greunsjotters Vossem vidare efter 7-6 på straffar.

Pepingen-Halle
11-0
Berg-Op

Dottignies
1-1* f
Racing Waregem

Information Racing Waregem vidare efter 5-3 på straffar.

Eendracht Stevoort
0-4
Oupeye

Hoogstraten
4-0
Molenbaix

Gosselies Sports
2-3
Templiers Nandrin

Rhodienne-De Hoek
*1-1 f
Wellen

Information Rhodienne-De Hoek vidare efter 5-4 på straffar.

Eendracht Aalst
3-2
City Pirates Antwerpen

Toekomst Menen
5-0
Andennais

Drongen
1-2
RES Durbuy

Saint-Louis-Saint-Léger
0-3
Herstal

Oppagne-Wéris
*0-0
Sparta Petegem

Information Oppagne-Wéris vidare efter 5-4 på straffar.

Merelbeke
1-5
Albert Quévy-Mons

Eendracht Termien
4-1
Esperanza Pelt

Jong Lede
0-2
Svelta Melsele

Voorwaarts Zwevezele
2-3
Sporting Kampenhout

Diegem Sport
3-4
Stade Brainois

Jodoigne
1-7
Tilleur

Ternesse
0-3
Waremme

Knokke
1-0
Racing Mechelen

Sint-Job
3-0
Rhisnes

Sint-Lenaarts
1-1* f
Mandel United

Information Mandel United vidare efter 4-2 på straffar.

Blankenberge
*3-3 f
Libramont

Information Blankenberge vidare efter 5-3 på straffar.

Elene-Grotenberge
1-3
Nijlen

 

Visa matchfakta

Första omgången

28.07.2019, 23:59

Fredag 26 juli 2019
Libramont
2-1
Mormont

Lördag 27 juli 2019
Houtvenne
4-2
Berg en Dal

Albert Quévy-Mons
7-1
Sportive Brainoise

Dadizele
6-1
Jespo Comines-Warneton

Mariekerke
6-1
Schelle Sport

Walhain
Inst
Alken

Wielsbeke
0-2
Lauwe

Kobbegem
0-7
Elene-Grotenberge

Sporting Kampeenhout
*0-0 f
Ganshoren

Information Sporting Kampeenhout vidare efter 2-1 på straffar.

De Kempen
*1-1 f
Beringen

Information De Kempen vidare efter 4-2 på straffar.

Lille
3-0
Standard Elen

Gosselies Sports
4-2
Nismes

Huy
1-1* f
Grand-Leez

Information Grand-Leez vidare efter 4-3 på straffar.

Oostkamp
8-1
Lendelede Sport

Loenhout
*1-1 f
Saint-Josse

Information Loenhout vidare efter 5-4 på straffar.

Chaumont
0-0* f
Oppagne-Wéris

Information Oppagne-Wéris vidare efter 4-2 på straffar.

Söndag 28 juli 2019
Baal
0-8
Diest

Eendracht Zele
0-2
Ninove

Ster-Francorchamps
2-1
Florenville

Rochefort
4-3
Vyle-Tharoul

Malmundaria
2-2* f
Ethe Belmont

Information Ethe Belmont vidare efter 4-2 på straffar.

Wallonia Libin
0-4
Wallonne Ciney

FC Bercheux
3-6
Rocherath

Templiers Nandrin
*1-1 f
Loyers

Information Templiers Nandrin vidare efter 3-0 på straffar.

Vaux-Noville
2-3
Saint-Louis-Sa…

Nassogne
0-3
Sprimont

Bütgenbach
1-4
Habay-la-Neuve

Meix-Devant-Virton
4-0
La Roche

Aywaille
17-0
Muno

Richelle United
6-1
De Goé

Horion
2-7
UCE Liège

Etoile de Faimes
5-1
Eghezée

Heur Tongeren
14-0
Sport Liège

Vliermaal
0-0* f
Huvo Jeuk

Information Huvo Jeuk vidare efter 5-4 på straffar.

Jeunesse Tavie…
0-4
Bilzerse Waltw…

Jodoigne
5-1
Elsautoise

Oupeye
*0-0 f
Warnant

Information Oupeye vidare efter 5-3 på straffar.

Wellen
4-0
FC Eupen

Herstal
6-2
Herderen-Millen

Raeren-Eynatten
2-1
Wanze / Bas-Oha

Aische
4-1
Jehaytois

Betekom
8-1
Geetbets

Torpedo Hasselt
0-2
Eendracht Termien

Schriek
1-1* f
Kesselt

Information Kesselt vidare efter 4-2 på straffar.

Turnhout
5-1
Herk

Weerstand Koersel
6-2
Houtem

Heusden-Zolder
6-1
Breugel

Bokrijk Sport
1-3
Eendracht Stevoort

Witgoor Sport
6-1
Sport Koersel

Leopoldsburg
0-1
Esperanza Pelt

Linden
2-0
Park Houthalen

Tervuren-Duisburg
*1-1 f
Bertem-Leefdaal

Information Tervuren-Duisburg vidare efter 6-5 på straffar.

PAC Buzet
1-2
Etterbeek

Villers-La-Ville
3-1
ES de la Molignée

Wépion
0-2
Wavre Sports

Anderlues
1-2
Ixelles

Stockel
*2-2 f
Entité Manageoise

Information Stockel vidare efter 11-10 på straffar.

La Hulpe
1-4
Biesme

US d'Ophain
0-2
Greunsjotters …

Rhodienne-De Hoek
4-0
De Neffe

Spy
0-2
Rhisnes

Ways Genappe
0-3
Tempo Overijse

Union Lasne-Ohain
2-2* f
Montignies

Information Montignies vidare efter 4-2 på straffar.

Tournai
6-1
Maarkedal

Naastois
0-1
Huizingen

Péruwelz
3-1
Vacresse

Molenbaix
4-1
SG-Tertre-Haut…

Braine
3-0
Le Roeulx

Rapid Symphorinois
5-1
AEDEC Hyon

SG-Tertre-Hautrage
7-0
Trivières

Zuun
0-2
Hornu

Bosquetia Fram…
0-7
Stade Brainois

Tollembeek
2-0
Neufvilles

Belœil
2-0
Ostiches

Pâturages
0-3
Olsa Brakel

Ardennen
5-1
Sporting Club …

Adegem
1-5
Excelsior Mari…

Torhout
3-1
Kleit Maldegem

Sassport Boezinge
2-0
Nieuwkerke

Oostduinkerke
0-0* f
Blankenberge

Information Blankenberge vidare efter 4-1 på straffar.

Vlamertinge
1-2
Dottignies

Jong Zulte
2-1
Lembeke

Racing Waregem
2-1
Kortemark

Bambrugge
2-0
VC Groot Dilbeek

Wolvertem Merchtem
4-1
TK Meldert

Bornem
5-1
Voh. Wintam Ei…

Svelta Melsele
3-1
Vrasene

Zaffelare
1-4
FC Lebbeke

Avanti
4-1
Hoboken

Zelzate
5-0
Edeboys

Lochristi
2-1
Dendermonde

Voorde Appelterre
1-4
RFC Wetteren

Woluwe-Zaventem
1-6
Sint-Lenaarts

Zandhovense
1-4
Racing Mechelen

Nijlen
2-1
Kosova Schaerbeek

Sint-Job
2-1
Crossing Schae…

Minderhout
1-2
K. Kontich

Anderlecht-Milan
0-5
Berg-Op

Excelsior Bouwel
2-2* f
Stade Everois

Information Stade Everois vidare efter 2-1 på straffar.

Ternesse
*2-2 f
Eppegem

Information Ternesse vidare efter 5-4 på straffar.

Zwarte Leeuw
7-0
Putte SK

Lyra-Lierse Be…
4-0
Zandvliet Sport

Wortel
*1-1 f
Jette

Information Wortel vidare efter 4-2 på straffar.

Veltem
0-3
City Pirates A…

Oostnieuwkerke
3-1
Poperinge

Eendracht Aalter
3-1
RC Lauwe

Wingene
2-1
Eendracht Wervik

St-Joris Sleidinge
1-2
Drongen

Helson Helchteren
5-1
Kabouters Opgl…

HO Kalken
0-2
Jong Lede

Mormont II
1-3
Andennais

Entité Floreffe
1-2
Léopold

 

Skytteliga

04.08.2019, 23:59

-