ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 1 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

56

tävlingar

209

matcher

209

resultat

73

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Timor-Leste
3-1
Brunei

 
Luftëtari Gjir…
0-1
Flamurtari

Partizani Tirana
1-0
Kastrioti Krujë

 
Alashkert
6-0
Artsakh

Pyunik
0-3
Lori

Ararat-Armenia
3-1
Shirak

Banants
1-0
Gandzasar

 
Eupen
2-1
Standard Liège

Lokeren
1-0
Waasland-Beveren

Sint-Truiden
1-0
Oostende

Sporting Charleroi
3-1
Royal Excel Mouscron

 
Tuzla City
3-1
Zvijezda 09

Krupa na Vrbasu
1-2
Zrinjski

Radnik Bijeljina
1-0
GOŠK Gabela

Mladost Doboj Kakanj
1-0
Sloboda Tuzla

Čelik
0-0
Sarajevo

 
Septemvri Sofia
0-2
Etar

Botev Plovdiv
0-0
CSKA Sofia

Levski Sofia
1-0
Beroe

 
AEK Larnaca
Inst
Apollon

APOEL
Inst
Omonia Nicosia

AEL
2-0
Doxa

Paphos
1-1
Anorthosis

 
SønderjyskE
1-1
Hobro

 
Leicester City
1-2
Liverpool

1-2 Rachid Ghezzal (63)

0-1 Sadio Man+e (10)
0-2 Roberto Firmino (45)

Publik 32 149

Brighton & Hove Albion
2-2
Fulham

1-2 Glenn Murray (67)
2-2 Glenn Murray (straff, 84)

0-1 André Schürrle (43)
0-2 Aleksandar Mitrović (62)

Publik 30 526

Chelsea
2-0
AFC Bournemouth

1-0 Pedro Henrique (72)
2-0 Eden Hazard (85)

 

Publik 40 178

Crystal Palace
0-2
Southampton

 

0-1 Daniel Ings (47)
0-2 Pietre Højbjerg (90+2)

Publik 25 495

Everton
1-1
Huddersfield Town

1-1 Dominic Calvert-Lewin (36)

0-1 Philip Billing (34)

Publik 38 767

West Ham United
0-1
Wolverhampton Wanderers

 

0-1 Adam Traoré (90+3)

Publik 56 947

Manchester City
2-1
Newcastle United

1-0 Raheem Sterling (8)
2-1 Kyle Walker (52)

1-1 Deandre Yedlin (30)

Publik 53 946

 
Birmingham City
0-0
Queens Park Rangers

Publik 21 155

Brentford
2-1
Nottingham Forest

1-0 Lewis MacLeod (45+3)
2-1 Ollie Watkins (84)

1-1 Matty McCash (62)

Publik 10 186

Hull City
1-2
Derby County

1-1 Todd Kane (53)

0-1 Martin Waghorn (straff, 23)
1-2 Florian Jozefzoon (88)

Publik 12 285

Millwall
1-2
Swansea City

1-0 Murray Wallace (62)

Utvisning Courtney Baker-Richardson (5)
1-1 Kyle Naughton (76)
1-2 Oliver McBurnie (85)

Publik 12 440

Preston North End
2-2
Bolton Wanderers

1-0 Callum Robinson (11)
2-0 Alan Browne (16)
Utvisning Ben Pearson (90)

2-1 Sammy Ameobi (38)
2-2 Pawel Olkowski (40)

Publik 16 331

Reading
1-2
Sheffield Wednesday

1-2 Liam Moore (64)

0-1 Adam Reach (12)
0-2 Lucas João (46)

Publik 14 352

Sheffield United
4-1
Aston Villa

1-0 Jack O'Connell (6)
2-0 Mark Duffy (23)
3-0 Oliver Norwood (41)
4-0 Billy Sharp (49)

4-1 Anwar El Ghazi (61)

Publik 26 030

West Bromwich Albion
2-1
Stoke City

1-0 Dwight Gayle (16)
2-0 Dwight Gayle (59)

2-1 Erik Pieters (90+5)

Publik 25 183

Wigan Athletic
1-0
Rotherham United

1-0 James Vaughan (73)

 

Publik 9 584

 
Accrington Stanley
1-1
Scunthorpe United

Barnsley
2-1
Gillingham

Burton Albion
3-0
AFC Wimbledon

Coventry City
0-1
Rochdale

Fleetwood Town
2-1
Bradford City

Peterborough United
1-1
Doncaster Rovers

Portsmouth
3-0
Plymouth Argyle

Shrewsbury Town
1-1
Bristol Rovers

Southend United
1-2
Charlton Athletic

Sunderland
1-1
Oxford United

Walsall
0-0
Blackpool

Wycombe Wanderers
1-1
Luton Town

 
Bury
2-2
Morecambe

Cheltenham Town
1-3
Colchester United

Crewe Alexandra
3-0
Macclesfield Town

Exeter City
0-3
Lincoln City

Grimsby Town
0-1
Yeovil Town

Mansfield Town
1-0
Carlisle United

Northampton Town
1-1
Tranmere Rovers

Notts County
1-3
Forest Green Rovers

Oldham Athletic
2-1
Crawley Town

Port Vale
1-2
Newport County

Stevenage
0-1
Cambridge United

Swindon Town
1-1
Milton Keynes Dons

 
Kuressaare
1-4
Tulevik Viljandi

Paide Linnameeskond
2-1
Tammeka

FCI Levadia
3-2
Tallinna Kalev

 
SJK
1-2
KuPS

 
Nîmes Olympique
2-4
Paris Saint-Germain

1-2 Antonin Bobichon (63)
2-2 Teji Savanier (straff, 71)
Utvisning Teji Savanier (90+5)

0-1 Neymar (36)
0-2 Ángel Di María (40)
2-3 Kylian Mbappé (77)
2-4 Edinson Cavani (90+2)
Utvisning Kylian Mbappé (90+4)

Publik 15 311

Angers
1-0
Lille

1-0 Ismael Traoré (60)
Utvisning Thomas Mangani (64)

 

Publik 9 245

Dijon
0-2
Caen

 

0-1 Enzo Crivelli (21)
0-2 Claudio Beauvue (90+4)

Publik 13 382

EA Guingamp
1-2
Toulouse

1-2 Marcus Thuram (45)

0-1 Mark Gradel (2)
0-2 Ibrahima Sangaré (12)
Utvisning Jeanclair Todibo (26)

Publik 12 327

Stade Reims
0-1
Montpellier Hérault

 

0-1 Ambroise Oyongo (77)

Publik 12 042

Strasbourg
2-3
Nantes

1-0 Ludovic Ajorque (21)
2-3 Nuno Da Costa (81)

1-1 Stefan Mitrović (självmål, 34)
1-2 Lucas Evangelista (45+2)
1-3 Emiliano Sala (59)

Publik 25 091

 
Metz
2-0
Lens

1-0 Mohamadou Diallo (48)
2-0 Ibrahima Niane (90+4)

Utvisning Fabien Centonze (37)

Publik 16 235

 
HB
3-0
AB

NSÍ
2-1
B36

TB/FCS/Royn
1-2
EB/Streymur

Skála
5-0
07 Vestur

 
Kolkheti Poti
0-2
Dila

 
Panathinaikos
3-1
Lamia

1-0 Ioannis Bouzoukis (15)
2-1 Dimitrios Emmanouilidis (70)
3-1 Dimitrios Kourmpelis (straff, 88)

1-1 Daniel Adejo (36)

Asteras Tripolis
0-1
AEK

 

0-1 Petros Mandalos (straff, 34)

Atromitos
0-0
Xanthi

 
Hapoel Ra'anana
2-1
Ironi Kiryat S…

Maccabi Haifa
2-0
Ashdod

Maccabi Netanya
1-1
Bnei Sakhnin

Hapoel Tel Aviv
1-0
Hapoel Haifa

 
Bologna
0-3
Internazionale

 

0-1 Radja Nainggolan (66)
0-2 Antonio Candreva (82)
0-3 Ivan Perišić (84)

Parma
1-2
Juventus

1-1 Yao Gervinho (33)

0-1 Mario Mandžukić (2)
1-2 Blaise Matuidi (58)

 
Carpi
0-1
Cittadella

 

0-1 Federico Proia (80)

Cosenza
Inst
Hellas Verona

Padova
1-0
Venezia

1-0 Luca Ravanelli (40)

 

Spezia
3-2
Brescia

1-1 Nicholas Pierini (6)
2-1 Nicholas Pierini (17)
3-2 Emanuel Gyasi (74)

0-1 Alfredo Donnarumma (1)
2-2 Leonardo Morosini (20)

 
Llapi
5-1
Ferizaj

Feronikeli
1-0
Ballkani

 
Slaven Koprivnica
1-1
Hajduk Split

Osijek
2-1
Lokomotiva Zagreb

 
Ventspils
2-0
Rīgas FS

Spartaks Jūrmala
2-2
Liepāja

Riga FC
3-0
Valmiera/BSS

Metta/LU
3-0
Jelgava

 
Kvartsfinal
Viltis Vilnius
0-3
Stumbras

 
Victoria Rosport
0-3
Etzella Ettelbrück

F91 Dudelange
Inst
Jeunesse d'Esch

 
Belasica
1-1
Vardar

Renova
1-1
Makedonija GjP

Sileks
0-0
Pobeda

Rabotnički
1-0
Akademija Pandev

 
Kvalomgång
St. Lawrence Spurs
0-2
Ghaxaq

Marsaskala
0-4
Dingli Swallows

Sannat Lions
2-0
Ta' Xbiex

 
Speranţa Nisporeni
1-2
Petrocub

Zaria
3-4
Milsami

Dinamo-Auto
1-1
Zimbru

 
Budućnost
1-1
Petrovac

Rudar
0-0
Lovćen

Iskra
2-0
Mornar

Zeta
0-0
Grbalj

 
VVV
1-1
Heerenveen

1-1 Patrick Joosten (69)

0-1 Sam Lammers (32)

Publik 6 235

PSV
6-1
Willem II

1-0 Jorrit Hendrix (7)
2-0 Steve Bergwijn (13)
3-0 Gaston Pereiro (straff, 35)
4-0 Nick Viergever (44)
5-1 Nick Viergever (49)
6-1 Steve Bergwijn (72)

4-1 Fran Sol (46)

Publik 33 30

Excelsior
2-4
ADO Den Haag

1-4 Mikael Anderson (70)
2-4 Denis Mahmudov (72)

0-1 Abdenasser El Khayati (straff, 21)
0-2 Abdenasser El Khayati (45)
0-3 Abdenasser El Khayati (65)
0-4 Abdenasser El Khayati (69)

Publik 3 940

Fortuna Sittard
1-1
Utrecht

1-1 Andrija Novakovich (74)

0-1 Urby Emanuelson (68)

Publik 7 643

 
Glenavon
1-1
Glentoran

Institute
0-0
Dungannon Swifts

Linfield
0-0
Ards

Newry City AFC
1-0
Cliftonville

Warrenpoint Town
1-6
Ballymena United

 
Strømsgodset
2-4
Tromsø

1-0 Eirik Andersen (22)
2-2 Eirik Andersen (50)

1-1 Michael Ingebrigtsen (29)
1-2 Robert Taylor (straff, 36)
2-3 Jostein Gundersen (63)
2-4 Onni Valakari (78)

Publik 5 463

Stabæk
3-3
Sandefjord Fotball

1-0 Moussa Njie (17)
2-2 Franck Boli (69)
3-3 Franck Boli (90+8)

1-1 Rufo Herraiz (31)
1-2 Mohammed Fellah (55)
2-3 Håvard Storbæk (79)

Publik 3 055

 
Arka Gdynia
2-2
Zagłębie Sosnowiec

1-0 Michael Janota (30)
2-1 Lukas Zarandia (66)

1-1 Vamara Sanogo (straff, 45+3)
2-2 Szymon Pawlowski (68)

Publik 9 018

Śląsk Wrocław
0-1
Wisła Kraków

 

0-1 Zdenek Ondrášek (89)

Publik 10 033

Lech Poznań
1-1
Piast Gliwice

1-0 Christian Gytkjær (straff, 36)

1-1 Tom Hateley (73)

Publik 8 139

 
Belenenses
0-0
Vitória Setúbal

Publik 1 449

Santa Clara
4-2
Boavista

1-0 Thiago Santana (19)
2-1 Fernando (50)
3-1 Osama Rashid (60)
4-2 Osama Rashid (90+8)
1-1 Federico Falcone (45)
3-2 Talocha (65)

Publik 4 448

Sporting CP
1-0
Feirense

1-0 Jovane Cabral (88)

Publik 38 688

 
Hermannstadt
0-1
Gaz Metan Mediaş

Astra Giurgiu
0-0
Voluntari

Universitatea Craiova
3-0
Dinamo Bucureşti

 
Krylya Sovetov
1-0
Anzhi Makhachkala

1-0 Sergey Kornilenko (83)

 

Publik 19 519

CSKA Moskva
4-0
Ural Yekateringburg

1-0 Fedor Chalov (13)
2-0 Fedor Chalov (31)
3-0 Fedor Chalov (85)
4-0 Kristijan Bistrović (88)

 

Publik 19 119

FK Krasnodar
2-1
Lokomotiv Moskva

1-1 Wamberto (39)
2-1 Magomed Suleymanov (90+3)

0-1 Manuel Fernandes (straff, 33)

Publik 25 714

 
Lugano
1-0
Zürich

Sion
0-3
Young Boys

 
Zemun
1-0
Rad Beograd

Čukarički
1-1
Radnički Niš

Napredak
0-0
Voždovac

Radnik Surdulica
0-0
Proleter Novi Sad

 
Livingston
2-1
Hibernian

1-1 Shaun Byrne (58)
2-1 Scott Pittman (70)

0-1 Daryl Horgan (52)

Publik 5 305

Dundee
1-3
Motherwell

1-2 Benjamin Källman (71)

0-1 Daniel Johnson (56)
0-2 Gael Bigirimana (68)
1-3 Allan Campbell (86)

Publik 5 137

Hamilton Academical
1-2
St. Johnstone

1-2 Rakish Bingham (69)

0-1 Blair Alston (37)
0-2 David McMillan (45+1)

Publik 1 791

Aberdeen
0-2
Kilmarnock

0-1 Eamonn Brophy (44)
0-2 Greig Stewart (69)

Publik 14 248

Hearts
4-1
St. Mirren

1-0 Steven Naismith (straff, 4)
2-1 Oliver Lee (30)
3-1 Steven Naismith (41)
4-1 Steven Naismith (43)

1-1 Jimmy Dunne (självmål, 19)

Publik 17 714

 
Andra kvalomgången
Preston Athletic
0-2
Linlithgow Rose

Auchinleck Talbot
10-0
Wigtown & Bladnoch

Bonnyrigg Rose Athletic
3-0
Shortlees

Newton Stewart
0-3
Coldstream

Beith Juniors
3-2
Lothian Hutchison

Girvan
0-1
Burntisland Shipyard

 
Žilina
0-1
Slovan Bratislava

DAC Dunajská Streda
5-0
Sereď

Ružomberok
4-0
Senica

Nitra
4-1
Zlaté Moravce

Zemplín Michalovce
2-0
Podbrezová

 
Celta de Vigo
2-0
Atlético Madrid

1-0 Maximiliano Gómez (46)
2-0 Iago Aspas (52)

Utvisning Stefan Savić (70)

Publik 19 013

Rayo Vallecano
Inst
Athletic Club

Real Madrid
4-1
Leganés

1-0 Gareth Bale (17)
2-1 Karim Benzema (48)
3-1 Karim Benzema (61)
4-1 Sergio Ramos (straff, 66)

1-1 Guido Carrillo (straff, 24)

Publik 59 255

 
Lugo
3-2
Numancia

1-2 Iriome (49)
2-1 Antonio Campillo (65)
3-2 Giorgi Aburjania (90+5)

0-1 Pichu Atienza (38)
0-2 Alain Oyarzun (40)

Publik 2 682

Elche
0-2
Reus Deportiu

 

0-1 Fran Carbià (19)
0-2 Álex Carbonell (71)

Publik 10 657

Real Zaragoza
1-1
Las Palmas

1-0 Álvaro Vázquez (28)

1-1 Rafa Mir (65)

Publik 22 292

Cádiz
1-1
Real Oviedo

1-0 Álex (straff, 77)

1-1 Tejera (90+4)

Publik 13 888

Tenerife
2-2
Deportivo La Coruña

1-1 Bryan Acosta (53)
2-2 Jorge Sánchez (90+4)

0-1 Quique (straff, 15)
1-2 Borja Valle (90+2)

Publik 12 139

 
AIK
3-0
Häcken

1-0 Sebastian Larsson (27)
2-0 Henok Goitom (straff, 35)
3-0 Tarik Elyounoussi (45)

 

Publik 17 163

Örebro
2-1
Östersund

1-0 Vicotr Sköld (34)
2-1 Nordin Gerzić (63)

1-1 Tom Pettersson (48)

Publik 5 337

 
Brage
1-0
Frej

1-0 Christian Kouakou (78)

 

Publik 1 206

Degerfors
1-1
Helsingborg

1-1 Marcus De Bruin (90+3)

0-1 Mamudu Moro (62)

Publik 5 022

 
Slovan Liberec
0-0
Baník Ostrava

Zlín
3-0
Příbram

Mladá Boleslav
1-1
Teplice

Opava
2-9
Jablonec

Slavia Praha
4-0
Viktoria Plzeň

 
Fenerbahçe
2-3
Kayserispor

Akhisarspor
1-1
Sivasspor

Trabzonspor
4-0
Galatasaray

Alanyaspor
1-0
Göztepe

 
1899 Hoffenheim
3-1
Freiburg

1-1 Ádam Szalai (50)
2-1 Ádam Szalai (63)
3-1 Andrej Kramarić (90+4)

0-1 Dominique Heintz (36)

Publik 28 619

Bayer Leverkusen
1-3
Wolfsburg

1-0 Leon Bailey (24)

1-1 Ramazan Özcan (självmål, 36)
1-2 Wout Weghorst (55)
1-3 Renato Steffen (60)

Publik 26 247

Eintracht Frankfurt
1-2
Werder Bremen

Utvisning Jetro Willems (32)
1-1 Sebastien Haller (straff, 54)

0-1 Yuya Ōsako (20)
1-2 Milot Rashica (90+6)

Publik 50 000

Augsburg
1-1
Borussia Mönchengladbach

1-0 M Gregoritsch (12)

1-1 Alassane Pléa (68)

Publik 29 500

1. FC Nürnberg
1-1
Mainz 05

1-1 Mikael Ishak (48)

0-1 Jean Mateta (25)

Publik 37 781

VfB Stuttgart
0-3
Bayern München

 

0-1 Leon Goretzka (37)
0-2 Robert Lewandowski (62)
0-3 Thomas Müller (76)

Publik 58 680

 
Arminia Bielefeld
5-3
Jahn Regensburg

1-1 Julian Börner (8)
2-1 Andreas Voglsammer (17)
3-2 Benedikt Saller (självmål, 28)
Fabian Klos (88)
5-3 Patrick Weihrauch (90+4)

0-1 Marco Grüttner (3)
2-2 Jann George (26)
3-3 Marco Grüttner (52)

Publik 15 388

MSV Duisburg
0-1
Greuther Fürth

 

0-1 Tobias Mohr (2)

Publik 12 070

Dynamo Dresden
Inst
Hamburger SV

 
Shakhtar Donetsk
2-0
Mariupol

1-0 Júnior Moraes (43)
2-0 Joyskim Dawa (självmål, 56)

 

Publik 8 014

 
Debrecen
1-1
Szombathelyi Haladás

Mezőkövesd-Zsóry
0-0
Puskás

Újpest
0-1
Honvéd

MTK
0-0
Kisvárda

Diósgyőr
2-0
Paksi SE

 
Dnepr Mogilev
0-0
Luch Minsk

Isloch
0-1
Gomel

Dinamo Brest
2-1
FK Minsk

 
Cefn Druids
2-1
Llandudno

Carmarthen Town
2-0
Cardiff MU

Newtown
2-0
Bala Town

Barry Town United
2-0
Connah's Quay

 
Austria Wien
2-1
Mattersburg

Rheindorf Altach
1-2
St. Pölten

Wacker Innsbruck
2-1
Hartberg