ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 29 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

19

tävlingar

89

matcher

89

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
Österrike Salzburg
2-2
Serbien Crvena Zvezda

1-0 Munas Dabour (45)
2-0 Munas Dabour (straff, 48)

2-1 El Fardou Mohamed Ben (65)
2-2 Milos Degenek (66)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Nederländerna PSV
3-0
Vitryssland BATE Borisov

1-0 Steven Bergwijn (14)
2-0 Luuk de Jong (36)
3-0 Hirving Lozano (62)

 

Information PSV vidare med sammanalgt 6-2.

Grekland PAOK
1-4
Portugal Benfica

1-0 Aleksandar Prijović (13)
Utvisning Léo Matos (76)

1-1 Jardel (20)
1-2 Eduardo Salvio (straff, 26)
1-3 Pizzi (39)
1-4 Eduardo Salvio (straff, 49)

Information Benfica vidare med sammanlagt 5-2.

 
Bangladesh
0-1
Sri Lanka

Macao
1-4
Solomonöarna

 
Shirak
0-0
Alashkert

Artsakh
2-2
Gandzasar

1-0 Hamlet Asoyan (31)
2-0 Marat Buraev (33)

2-1 Mihran Manasyan (straff, 37)
2-2 Hamlet Asoyan (självmål, 82)

Banants
4-2
Pyunik

1-1 Vitaliy Stezhko (självmål, 46)
2-2 Igor Stanojević (71)
3-2 Vahagn Ayvazyan (78)
4-2 Wal (84)

0-1 Mohamed Konaté (27)
1-2 Erik Vardanyan (straff, 67)

Lori
1-0
Ararat

1-0 Jonel Desire (88)

 

 
Zrinjski
5-2
Zvijezda 09

1-0 Nemanja Bilbija (6)
2-0 Samir Bekrić (31)
3-0 Nemanja Bilbija (55)
4-1 Nemanja Bilbija (70)
5-1 Nemanja Bilbija (77)

3-1 Miljan Govedarica (60)
5-2 Kristijan Tojčić (82)

 
Förkval, omspel
Guisborough Town
4-0
Albion Sports

Sporting Bengal United
1-3
Brentwood Town

Cadbury Heath
4-1
Bodmin Town

Hadley
1-0
Brackley Town

 
Andra omgången
Everton
3-1
Rotherham United

1-0 Gylfi Sigurðsson (28)
2-0 Dominic Calvert-Lewin (61)
3-1 Dominic Calvert-Lewin (87)

2-1 Will Vaulks (86)

Publik 31 972

Millwall
3-2
Plymouth Argyle

1-1 Shaun Williams (straff, 64)
2-2 Lee Gregory (83)
3-2 Aiden O'Brien (89)

0-1 Jamie Ness (41)
1-2 Freddie Ladapo (67)

Publik 3 645

Nottingham Forest
3-1
Newcastle United

1-0 Daryl Murphy (2)
2-1 Matty Cash (90+4)
3-1 Gil Dias (90+7)

1-1 Salomon Rondón (90+2)

Publik 13 942

Reading
0-2
Watford

 

0-1 Isaac Success (37)
0-2 Domingos Quina (62)

Publik 9 265

 
Flora
3-0
FCI Levadia

1-0 Henrik Pürg (36)
2-0 Zakaria Beglarishvili (straff, 71)
3-0 Frank Liivak (73)

 

 
Ilves
1-2
IFK Mariehamn

1-0 Ilari Mettälä (49)

1-1 Simon Silverholt (60)
1-2 Simon Silverholt (82)

Publik 2 522

 
Stjarnan
1-1
Valur

1-1 Eyjólfur Hédinsson (36)

0-1 Kristinn Sigurdsson (13)

 
Kvalomgång
Bednja
2-0
Pitomača

Suhopolje
2-3
Kurilovec

Slavija Pleternica
1-0
Segesta Sisak

Koprivnica
1-3
Sloga Mravince

Križevci
2-0
Rovinj

Zagorec
9-0
Libertas

Višnjevac
1-2
Vrapče Zagreb

Bijelo Brdo
0-1 f
Vukovar

Jadran LP
1-0
Bjelovar

Međimurje Čakovec
5-0
Sava Strmec

Nedelišće
2-4
Sloga Nova Gradiška

Karlovac
1-2
Marsonia

 
Palanga
0-5
Žalgiris

 

0-1 Mindaugas Bagužis (självmål, 11)
0-2 Louis Ogana (40)
0-3 Liviu Antal (71)
0-4 Liviu Antal (73)
0-5 Liviu Antal (79)

Trakai
2-2
Stumbras

1-1 Dovydas Virkšas (59)
2-1 Evgeny Osipov (72)

0-1 Alseny Bah (52)
2-2 António Belo (85)

 
Första omgången
Struga
1-2
Pobeda

 
Första omgången
Komovi
0-6
Zeta

Berane
Inst
Rudar

Crvena Stijena
0-7
Sutjeska

Jedinstvo
0-2
Lovćen

Sloga
Inst
Iskra

Bokelj
0-1
Petrovac

Ribnica Konik
0-7
Kom

 
Tredje omgången
Bucovina Rădăuţi
1-0
Foresta Suceava

Viitorul Liteni
0-4
Ştiinţa Miroslava

Ceahlăul Piatra Neamţ
1-4
Aerostar Bacău

Sporting Lieşti
1-0
Oţelul

Axiopolis
3-2
SSC Farul

Olteniţa
2-3
Unirea Slobozia

Rapid Bucureşti
4-1
Alexandria

Tunari
2-1
Petrolul 52

Gloria Lunca Teuz Cermei
2-1
Șoimii Lipova

Şcolar Reşiţa
0-2
Energeticianul

Gloria Buzău
1-2
Universitatea Cluj

 
Tredje omgången
Horné Orešany
0-2
Slovan Bratislava

 
Fjärde omgången
Pata
0-2
Považská Bystrica

 
Rudar
0-2
Gorica

 

0-1 Žiga Lipušček (48)
0-2 Nik Jermol (90+1)

 
Tredje omgången
Admira Praha
0-6
Teplice

Benátky nad Jizerou
0-2
Pardubice

Sokol Brozany
1-2
Chrudim

Dobrovice
0-3
Bohemians 1905

Dvůr Králové
0-2
Vlašim

Sokol Hostouň
1-5
Loko Vltavín

Litoměřicko
0-2
České Budějovice

Líšeň
0-4
Karviná

SC Radotín
2-1
Hradec Králové

Slavoj Polná
2-1
Hranice

Převýšov
1-2
Mladá Boleslav

Slavičín
4-3 f
Znojmo

Ústí nad Orlicí
0-1
Viktoria Žižkov

 
Första omgången
Sinopspor
*0-0 f
Ünye 1957

Information Sinopspor vidare efter 4-2 på straffar.

Yeni Amasyaspor
3-1
Kırıkkale Büyük Anadolu

Kilis Belediyespor
3-2 f
Diyarbakır Yolspor

Iğdır Es
1-0
Ağrı 1970

Serhat Ardahanspor
0-3
Sarıkamış Gençlerbirliği

Yüksekova Belediyespor
2-0
Muş Menderesspor

Bitlis Özgüzelderespor
2-1
Mardin BB

1955 Batman Belediyespor
1-1* f
Siirt İl Özel İdaresi

Information Siirt İl Özel İdaresi vidare efter 4-3 på straffar.

62 Pertekspor
4-1
Karlıova Yıldırım

68 Aksaray Belediyespor
2-1
Mut İdmanyurdu Belediye

Gaziosmanpaşaspor
1-0
Edirnespor

Çengelköyspor
2-0
Çerkezköy 1911

Altınova Belediyespor
3-4 f
Çayırovaspor

Bozüyük Vitraspor
3-2
Belediye Derincespor

Maltepespor
1-0 f
Beylerbeyispor

Yeniçağaspor
0-2
Bartınspor

Kütahyaspor
3-2 f
Ödemişspor

Bucak Oğuzhanspor
2-1
Bigaspor

Isparta Davrazspor
0-1
Kale Belediyespor