ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 25 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

59

tävlingar

349

matcher

349

resultat

78

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Laçi
2-1
Luftëtari Gjir…

Kamza
0-1
Partizani Tirana

 
Ararat
2-4
Banants

Gandzasar
1-1
Shirak

 
Qəbələ
1-1
Sumqayıt

Zira
0-2
Sabah

 
Standard Liège
3-2
Sint-Truiden

Royal Excel Mouscron
0-1
Eupen

Royal Antwerp
1-0
Cercle Brugge

Sporting Charleroi
0-2
Kortrijk

 
Femte omgången
Lierse Kempenzonen
2-3
Lommel

Tubize
7-0
Stade Brainois

Hoogstraten
4-0
Acren-Lessines

Deinze
6-0
RWDM

Union Saint-Gi…
3-0
City Pirates Antwerpen

Sint-Niklaas
0-1 f
Harelbeke

 
Mladost Doboj Kakanj
1-1
Čelik

Zvijezda 09
0-4
Sarajevo

Sloboda Tuzla
2-0
Radnik Bijeljina

Zrinjski
1-0
Tuzla City

 
Etar
1-2
Levski Sofia

Vitosha Bistritsa
0-2
Botev Plovdiv

 
AEK
Inst
Paphos

Apollon
Inst
Enosis

Nea Salamis
Inst
APOEL

Ermis
0-1
AEL

 

0-1 Rubén Jurado (71)

Omonia Nicosia
1-0
Alki Oroklini

1-0 Franjo Prce (43)

 

 
Wolverhampton Wanderers
1-1
Manchester City

1-0 Willy Boly (57)

1-1 Aymeric Laporte (69)

Publik 31 322

AFC Bournemouth
2-2
Everton

Utvisning Adam Smith (61)
1-2 Joshua King (straff, 75)
2-2 Nathan Aké (79)

Utvisning Richarlison (41)
0-1 Theo Walcott (56)
0-2 Michael Keane (66)

Publik 10 654

Arsenal
3-1
West Ham United

1-1 Nacho Monreal (30)
2-1 Issa Diop (självmål, 70)
3-1 Danny Welbeck (90+2)

0-1 Marko Arnautović (25)

Publik 59 830

Huddersfield Town
0-0
Cardiff City

Utvisning Jonathan Hogg (63)

 

Publik 21 193

Southampton
1-2
Leicester City

1-0 Ryan Bertrand (52)

1-1 Demarai Gray (56)
1-2 Harry Maguire (90+2)

Publik 29 925

Liverpool
1-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Mohamed Salah (23)

 

 
Aston Villa
1-1
Reading

1-0 Ahmed El Mohamady (51)

1-1 Sam Baldock (straff, 90+3)

Publik 33 405

Blackburn Rovers
1-0
Brentford

1-0 Kasey Palmer (54)

 

Publik 12 094

Bolton Wanderers
0-3
Sheffield United

 

0-1 Mark Duffy (5)
0-2 Kieran Freeman (22)
0-3 John Fleck (73)

Publik 14 848

Derby County
2-0
Preston North End

1-0 Mason Mount (38)
2-0 Richard Keogh (78)

 

Publik 25 257

Norwich City
0-3
Leeds United

 

0-1 Mateusz Klich (21)
0-2 Egzijan Alioski (26)
0-3 Pablo Hernández (67)

Publik 25 944

Queens Park Rangers
1-0
Wigan Athletic

1-0 Tomer Hemed (35)

 

Publik 11 564

Sheffield Wednesday
2-1
Ipswich Town

1-0 Lucas João (16)
2-1 Lucas João (77)

1-1 Aristote Nsiala (40)
Utvisning Aristote Nsiala (60)

Publik 22 499

Stoke City
2-0
Hull City

1-0 James McClean (9)
2-0 Jordy de Wijs (självmål, 59)

Utvisning Evandro (60)

Publik 23 311

Swansea City
0-1
Bristol City

 

0-1 Andreas Weinmann (1)

Publik 20 522

Nottingham Forest
2-2
Birmingham City

1-2  

0-1 Lukas Jutkiewicz (21)
0-2 Che Adams (72)

Publik 26 799

 
AFC Wimbledon
1-2
Sunderland

Blackpool
1-1
Accrington Stanley

Bradford City
1-2
Wycombe Wanderers

Bristol Rovers
0-1
Southend United

Charlton Athletic
0-0
Fleetwood Town

Doncaster Rovers
0-0
Portsmouth

Gillingham
1-1
Coventry City

Luton Town
3-2
Shrewsbury Town

Oxford United
3-1
Burton Albion

Plymouth Argyle
1-5
Peterborough United

Rochdale
1-2
Walsall

Scunthorpe United
2-2
Barnsley

 
Cambridge United
0-1
Cheltenham Town

Carlisle United
1-0
Crewe Alexandra

Colchester United
1-2
Northampton Town

Crawley Town
3-2
Bury

Forest Green Rovers
1-1
Swindon Town

Lincoln City
3-1
Notts County

Macclesfield Town
1-1
Mansfield Town

Milton Keynes Dons
1-0
Exeter City

Morecambe
0-2
Oldham Athletic

Newport County
1-0
Grimsby Town

Tranmere Rovers
1-0
Port Vale

Yeovil Town
2-0
Stevenage

 
Förkval
Grimsby Borough
1-0
Long Eaton United

Prestwich Heys
0-2
Radcliffe Borough

Knaresborough Town
5-1
Blyth AFC

Bridlington Town
1-2
Garforth Town

Dunston UTS
4-2
Pontefract Collieries

Newcastle Benfield
1-0
West Auckland Town

Morpeth Town
1-0
Marske United

Consett
5-2
Seaham Red Star

Clitheroe
6-6
Sunderland RCA

Kendal Town
1-1
Selby Town

Pickering Town
0-4
Colne

Albion Sports
2-2
Guisborough Town

Ashton Athletic
2-1
Skelmersdale United

Ossett United
2-2
Mossley

Burscough
2-0
Northwich Victoria

Atherton Collieries
2-1
Colwyn Bay

Kidsgrove Athletic
1-1
Ramsbottom United

Tadcaster Albion
4-1
Shildon AFC

Stocksbridge Park Steels
1-3
Bamber Bridge

Prescot Cables
1-2
Irlam

Brighouse Town
0-2
Parkgate

Droylsden
4-4
Squires Gate

Hyde United
5-1
Sheffield

Handsworth Parramore
0-1
Congleton Town

Frickley Athletic
10-1
Liversedge

Runcorn Linnets
1-2
Maltby Main

Penistone Church
1-3
Runcorn Town

Litherland Remyca
Inst
Leek Town

AFC Darwen
1-4
Trafford

City of Liverpool
1-1
Glossop North End

Stourport Swifts
2-1
Sporting Khalsa

Sutton Coldfie…
3-0
Gresley

Alvechurch
4-3
Bromsgrove Sporting

Malvern Town
1-2
Racing Club Warwick

Bedworth United
1-3
Atherstone Town

Romulus
4-0
Newcastle Town

Walsall Wood
2-1
Whitchurch Alport

Whitley Bay
6-1
Barnoldswick Town

Highgate United
3-0
Leicester Road

Wednesfield
2-2
Chasetown

Rugby Town
1-0
Evesham United

Haughmond
1-1
Market Drayton Town

Kimberley Miners Welfare (10)
0-2
Oadby Town

Loughborough Dynamo
2-4
Bottesford Town

Staveley MW
3-0
Lutterworth Town

Belper Town
2-1
Lincoln United

Loughborough University
3-3
Cleethorpes Town

AFC Mansfield
1-0
Rainworth Miners Welfare

Anstey Nomads
4-1
Clipstone

Quorn
3-2
South Normanton Athletic

Stamford
1-1
Peterborough Sports

Sileby Rangers
1-1
Wisbech Town

Deeping Rangers
1-1
AFC Rushden & Diamonds

Harborough Town
1-2
Cambridge City

Corby Town
3-3
Dunstable Town

Biggleswade
Avbr
Soham Town Rangers

Desborough Town
0-3
AFC Kempston Rovers

Bedford Town
4-1
Dereham Town

Histon
1-1
Eynesbury Rovers

Daventry Town
7-5
Yaxley

Barton Rovers
3-2
Rothwell Corinthians

Spalding United
3-2
Wellingborough Town

Waltham Abbey
0-2
Bury Town

AFC Sudbury
2-0
Mildenhall Town

Heybridge Swifts
3-0
West Essex

Aveley
0-2
Potters Bar Town

Hertford Town
5-3
Tilbury

Long Melford
3-1
St Margaretsbury

Haverhill Rovers
2-1
Maldon & Tiptree

Brantham Athletic
1-0
Welwyn Garden City

Cheshunt
1-0
Canvey Island

FC Romania
2-0
Grays Athletic

Woodbridge Town
5-1
Hadleigh United

Basildon United
2-1
Whitton United

Great Wakering Rovers
4-1
Leyton Athletic

Newmarket Town
2-1
Hullbridge Sports

Saffron Walden Town
4-1
Hoddesdon Town

Brentwood Town
1-1
Sporting Bengal United

Easington Sports
1-2
Chipping Sodbury Town

Northwood
3-1
Longlevens

Ardley United
2-4
Burnham

AFC Dunstable
0-0
Swindon Supermarine

Crawley Green
2-3
Aylesbury United

Kidlington
0-1
Marlow

Thame United
0-2
Berkhamsted

Bishop's Cleeve
5-2
North Greenford United

Didcot Town
1-1
Aylesbury

Slimbridge
1-1
Wantage Town

Chalfont St Peter
1-0
London Lions

Beaconsfield Town
2-0
Uxbridge

Colney Heath
1-3
Cinderford Town

Harpenden Town
0-6
Leverstock Green

Brimscombe & Thrupp
0-7
Hayes & Yeading United

North Leigh
2-4
Hanwell Town

Cirencester Town
5-0
Windsor

Royal Wootton
0-0
Lydney Town

East Grinstead Town
1-0
South Park

Walton Casuals
6-0
Shoreham

Beckenham Town
2-2
Epsom & Ewell

Three Bridges
2-3
Phoenix Sports

Arundel
1-7
Herne Bay

Sittingbourne
2-0
Bearsted

Newhaven
0-2
Pagham

Cobham
1-3
Egham Town

Molesey
0-0
Lewes

AFC Croydon Athketic
1-1
Hanworth Villa

Raynes Park Vale
1-1
Peacehaven & Telscombe

Carshalton Athletic
0-1
Horsham

Ashford United
0-2
Horsham YMCA

Uckfield Town
4-1
Broadfields United

Greenwich Borough
3-7
Lancing

Chipstead
0-1
Corinthian

Loxwood
1-1
Erith Town

Hythe Town
3-0
Worthing United

Whyteleafe
1-1
Saltdean United

Corinthian-Casuals
6-0
Croydon

Ramsgate
2-1
Chatham Town

CB Hounslow United
0-2
Whitstable Town

Cray Wanderers
1-1
Rusthall

Faversham Town
4-1
Hackney Wick

Balham
0-2
Thamesmead Town

Hastings United
3-2
VCD Athletic

Sevenoaks Town
1-0
Bedfont Sports

Thatcham Town
0-0
Bemerton Heath Harleq.

Salisbury
6-0
Hamble Club

Binfield
2-1
Brockenhurst

Moneyfields
3-1
Andover New Street

Hamworthy United
1-0
AFC Totton

Lymington Town
2-0
Frimley Green

Fleet Town
3-1
Petersfield Town

AFC Stoneham
2-0
Westfield (Surrey)

Baffins Milton Rovers
1-4
Hartley Wintney

Wimborne Town
6-0
Newport (Isle of Wight)

Melksham Town
1-0
Blackfield & Langley

Ascot United
0-3
Horndean

Winchester City
1-0
Bournemouth FC

Bodmin Town
2-2
Cadbury Heath

Bideford
2-2
Bristol Manor Farm

Bradford Town
0-1
Paulton Rovers

Hallen
0-5
Bridport

Barnstaple Town
0-1
Shaftesbury Town

Plymouth Parkway
1-0
Larkhall Athletic

Portland United
0-2
Tavistock

Westbury United
3-0
Saltash United

Cheddar
0-3
Yate Town

Willand Rovers
1-2
Street

Buckland Athletic
2-0
Mangotsfield United

Clacton
2-4
Ware

Haringey Borough
1-0
Tower Hamlets / Stanway Rovers

Felixstowe & Walton United
0-1
Walthamstow

 
Tulevik Viljandi
0-3
Paide Linnameeskond

Nõmme Kalju
4-0
Pärnu Vaprus

FCI Levadia
3-0
Kuressaare

Tallinna Kalev
0-1
Narva Trans

 
Inter Turku
0-0
RoPS

Publik 1 680

Kemi
0-0
SJK

Utvisning Kristian Heinolainen (79)

 

Publik 1 412

Honka
2-0
Lahti

1-0 Robert Ivanov (29)
2-0 Macoumba Kandji (straff, 90+2)

 

Publik 2 012

Ilves
2-0
TPS

1-0 Lauri Ala-Myllymäki (5)
2-0 Issa Thiaw (71)

 

Publik 3 068

 
Paris Saint-Germain
3-1
Angers

1-0 Edinson Cavani (12)
2-1 Kylian Mbappé (51)
3-1 Neymar (66)

1-1 Thomas Mangani (straff, 21)

Amiens
4-1
Stade Reims

1-0 Eddy Gnahoré (22)
2-0 Saman Ghoddos (58)
3-0 Moussa Konaté (67)
4-0 Moussa Konaté (73)

Utvisning Romain Métanire (36)
4-1 Mathieu Cafaro (84)

Montpellier Hérault
0-0
Saint-Étienne

Nantes
1-1
Caen

1-1 Emiliano Sala (straff, 80)

0-1 Enzo Crivelli (37)
Utvisning Paul Baysse (79)

Nice
0-4
Dijon

 

0-1 Naif Aguerd (67)
0-2 Oussama Haddadi (83)
0-3 Jules Keita (86)
0-4 Jules Keita (90+3)

Toulouse
1-0
Nîmes Olympique

1-0 Mark Gradel (straff, 80)

 

 
Béziers
Inst
Lens

 
Final
B36
*2-2 f
HB

Information B36 vinnare efter 7-6 på straffar.

 
Lokomotiv Tbilisi
3-2
Chikhura

Rustavi
0-2
Saburtalo

 
Europa
2-0
Gibraltar Phoenix

Mons Calpe
0-1
Glacis United

 
Panaitolikos
1-2
Atromitos

1-1 Franco Mazurek (straff, 42)

0-1 Efthymios Koulouris (36)
1-2 Efthymios Koulouris (76)

PAOK
1-0
Asteras Tripolis

1-0 Aleksandar Prijović (straff, 58)

 

AEK
2-0
PAS Giannina

1-0 Ezequiel Ponce (37)
2-0 Marko Livaja (47)

 

Apollon
0-1
AEL

 

0-1 Milo Deletić (30)

 
Andra omgången
Longford Town
2-0
Shelbourne

 
Víkingur
2-2
KA

Stjarnan
2-1
Breiðablik

Valur
5-3
Fjölnir

 
Ashdod
1-0
Bnei Yehuda

Hapoel Hadera
2-1
Hapoel Tel Aviv

Hapoel Haifa
5-0
Maccabi Netanya

Ironi Kiryat S…
1-1
Hapoel Be'er Sheva

 
Juventus
2-0
Lazio

1-0 Miralem Pjanić (30)
2-0 Mario Mandžukić (75)

 

Napoli
3-2
Milan

1-2 Piotr Zieliński (53)
2-2 Piotr Zieliński (67)
3-2 Dries Mertens (80)

0-1 Giacomo Bonaventura (15)
0-2 Davide Calabria (49)

 
Cremonese
1-1
Pescara

1-0 Gaetano Castrovilli (30)
Utvisning Leandro Greco (53)

Utvisning Manuel Marras (53)
1-1 Leonardo Mancuso (90+3)

Salernitana
0-0
Palermo

Venezia
1-0
Spezia

1-0 Simone Bentivoglio (45)

 

 
Irtysh
1-1
Shakhter Karagandy

Tobol
0-0
Kaisar

Ordabasy
1-0
Akzhayik

Aktobe
2-3
Zhetysu

 
KEK-u
2-3
Gjilani

Drenica Skënderaj
0-0
Feronikeli

Ballkani
0-3
Llapi

 
Gorica
2-0
Rudeš

Dinamo Zagreb
1-0
Lokomotiva Zagreb

 
Metta/LU
2-1
Valmiera/BSS

 
Stumbras
2-1
Atlantas

 
Gzira United
0-0
Hamrun Spartans

Pietà Hotspurs
1-2
Birkirkara

Valletta
1-2
Hibernians

Balzan
4-2
Qormi

 
Petrocub
1-1
Zaria

Zimbru
1-0
Speranţa Nisporeni

 
Zeta
0-1
Budućnost

Grbalj
0-1
OFK Titograd

Mornar
1-1
Rudar

Lovćen
1-3
Petrovac

Sutjeska
1-2
Iskra

 
Ajax
5-0
Emmen

1-0 Hakim Ziyech (8)
2-0 Klaas-Jan Huntelaar (38)
3-0 Klaas-Jan Huntelaar (59)
4-0 Dusan Tadić (71)
5-0 Glenn Bijl (självmål, 86)

 

Publik 52 885

De Graafschap
0-1
Groningen

 

0-1 Michael Breij (44)

Publik 12 143

NAC Breda
0-2
Excelsior

0-1 Ali Messaoud (15)
0-2 Jeffry Fortes (54)

Publik 18 227

PEC Zwolle
1-2
PSV

1-1 Vito van Crooij (48)

0-1 Luuk de Jong (41)
1-2 Luuk de Jong (90+3)

Publik 13 255

 
Andra kvalomgången
HVV Te Werve
3-1 f
Marvilde

 
Cliftonville
1-1
Linfield

Glentoran
2-1
Dungannon Swifts

Warrenpoint Town
1-2
Crusaders

 
Tromsø
1-2
Bodø/Glimt

 
Pogoń Szczecin
2-3
Lechia Gdańsk

1-0 Kamil Drygas (41)
2-2 Kamil Drygas (straff, 66)

1-1 Lukáš Haraslín (49)
1-2 Steven Vitória (54)
2-3 Adam Chrzanowski (69)

Publik 4 699

Wisła Kraków
3-0
Górnik Zabrze

1-0 Rafal Pietrzak (18)
2-0 Zdenek Ondrášek (22)
3-0 Vullnet Basha (49)

 

Publik 16 482

 
Portimonense
2-2
Santa Clara

1-1 Bruno Tabata (49)
2-1 Wilson Manafá (64)

0-1 Fábio Cardoso (5)
2-2 Wilson Manafá (självmål, 66)

Benfica
1-1
Sporting CP

1-1 João Félix (86)

0-1 Nani (straff, 64)

Porto
2-3
Vitória Guimarães

1-0 Yacine Brahimi (37)
2-0 André Pereira (43)

2-1 André André (straff, 63)
2-2 Tozé (76)
2-3 Davidson (87)

 
Dunărea Călăraşi
2-0
CSM Iaşi

Dinamo Bucureşti
2-1
Hermannstadt

 
Ural Yekateringburg
2-1
Akhmat Grozny

1-1 Eric Bicfalvi (50)
2-1 Nikolay Dimitrov (78)

0-1 Idrissa Doumbia (29)

Publik 18 106

Rubin Kazan
1-1
CSKA Moskva

1-0 Dmitriy Poloz (10)

1-1 Fedor Chalov (67)

Publik 26 531

Spartak Moskva
2-1
Dinamo Moskva

1-0 Quincy Promes (straff, 7)
2-0 Lorenzo Melgarejo (14)

2-1 Vladimir Rykov (82)

Publik 43 139

 
Young Boys
5-2
Neuchâtel Xamax

Grasshopper
2-1
Sion

 
Rad Beograd
1-1
Mladost Lučani

Bačka Palanka
1-0
Radnik Surdulica

Radnički Niš
3-3
Napredak

Crvena Zvezda
2-1
Čukarički

 
St. Johnstone
1-0
Dundee

1-0 Anthony Watt (51)

 

Publik 4 259

Hibernian
1-1
Aberdeen

1-1 Jamie MacLaren (86)

0-1 Thomas Hoban (45)

Publik 18 583

Kilmarnock
0-1
Hearts

Utvisning Gary Dicker (68)

0-1 Uche Ikpeazu (81)

Publik 6 239

St. Mirren
0-2
Livingston

 

0-1 Jack Hamilton (14)
0-2 Alan Lithgow (36)

Publik 4 347

 
DAC Dunajská Streda
0-0
Žilina

Sereď
1-2
Podbrezová

Zlaté Moravce
2-0
Zemplín Michalovce

Senica
1-1
Nitra

 
Krško
1-1
Triglav

 
Deportivo Alavés
0-0
Real Betis

Publik 18 221

Atlético Madrid
1-0
Rayo Vallecano

1-0 Antoine Griezmann (63)

 

Publik 52 693

Real Valladolid
0-1
Barcelona

 

0-1 Ousmane Dembélé (57)

Publik 22 651

 
Reus Deportiu
0-0
Real Zaragoza

Publik 6 397

Numancia
1-1
Cádiz

1-0 Guillermo Fernández (straff, 41)

1-1 Ivan Kecojević (45+1)
Utvisning Ivan Kecojević (57)

Publik 3 251

Las Palmas
1-1
Albacete

1-0 Rubén Castro (45)

1-1 David García (självmål, 82)

Publik 12 457

Córdoba
2-4
Real Oviedo

1-2 Alfaro (52)
2-3 Federico Piovaccari (73)

0-1 Saúl Berjón (7)
0-2 Joel Bárcenas (34)
1-3 Saúl Berjón (57)
2-4 Joel Bárcenas (81)

Publik 12 754

 
Helsingborg
3-0
Gefle

1-0 Andri Bjarnason (18)
2-0 Jesper Björkman (självmål, 23)
3-0 Charlie Weberg (62)

 

Publik 6 438

 
Příbram
1-3
Slovan Liberec

1-1 Jan Matoušek (50)

0-1 Tomas Malinsky (33)
1-2 Roman Potočný (54)
1-3 Filip Oršula (79)

Publik 7 900

Opava
1-3
Karviná

1-2 Tomas Smola (62)

0-1 Filip Panak (19)
0-2 Vojtch Smrž (59)
1-3 Thomas Wagner (81)

Publik 1 209

Baník Ostrava
2-0
Dukla Praha

1-0 Ondrej Šašinka (12)
2-0 Dame Diop (43)

 

Publik 10 405

Teplice
0-3
Slavia Praha

 

0-1 Stanislav Tecl (14) 0-2 Ondrej Kúdela (34) 0-3 Jan Sýkora (59)

Publik 7 487

 
Ankaragücü
2-2
Trabzonspor

Göztepe
1-0
Fenerbahçe

Kayserispor
0-0
Yeni Malatyaspor

 
Hertha BSC
1-0
1. FC Nürnberg

1-0 Vedad Ibišević (27)

 

Publik 52 729

Werder Bremen
1-1
Hannover 96

1-1 Theodor Gebre Selassie (85)

0-1 Hendrik Weydandt (76)

Publik 42 100

Freiburg
0-2
Eintracht Frankfurt

 

0-1 Nicolai Müller (10)
0-2 Sebastien Haller (82)

Publik 24 000

Wolfsburg
2-1
Schalke 04

1-0 John Brooks (33)
2-1 Daniel Ginczek (90+4)

Utvisning Matija Nastasić (65)
1-1 Nabil Bentaleb (straff, 85)

Publik 26 621

Fortuna Düsseldorf
1-2
Augsburg

1-0 Benito Raman (39)

1-1 Martin Hinteregger (57)
1-2 Andre Hahn (76)

Publik 40 996

Borussia Mönchengladbach
2-0
Bayer Leverkusen

1-0 Jonas Hofmann (straff, 55)
2-0 Fabian Johnson (58)

 

Publik 54 018

 
1. FC Köln
3-1
Erzgebirge Aue

1-0 Simon Terodde (26)
2-1 Simon Terodde (69)
3-1 Simon Terodde (89)

1-1 Clemes Fandrich (29)

Publik 48 000

Greuther Fürth
2-2
Paderborn

1-0 Tobias Mohr (55)
2-0 Daniel Keita-Ruel (84)

Utvisning Mohamed Dräger (45+1)
2-1 Philipp Klement (89)
2-2 Lukas Boeder (90+1)

Publik 7 480

1. FC Magdeburg
1-1
Ingolstadt

1-0 Dennis Erdmann (29)

1-1 Sonny Kittel (43)

Publik 18 913

 
Oleksandria
2-0
Vorskla Poltava

Chornomorets
1-1
Dynamo Kyiv

 
Honvéd
3-0
Debrecen

Mezőkövesd-Zsóry
0-1
Ferencváros

Paksi SE
3-2
Puskás

Kisvárda
1-1
Diósgyőr

Szombathelyi Haladás
1-2
MTK

 
Gorodeya
2-0
Isloch

BATE Borisov
1-1
Vitebsk

Neman Grodno
1-0
Tarpeda

 
Llandudno
0-0
Newtown

The New Saints
6-0
Carmarthen Town

 
Rheindorf Altach
2-3
Salzburg

Wolfsberger AC
1-1
Sturm Graz

St. Pölten
0-0
Austria Wien