ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 24 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

33

tävlingar

63

matcher

63

resultat

48

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tirana
0-0
Teuta Durrës

 
Oostende
3-1
Zulte-Waregem

1-1 Wout Faes (35)
2-1 Kevin Vandendriessche (62)
3-1 Fashion Sakala (88)

0-1 Hamdi Harbaoui (27)

 
Femte omgången
Dessel Sport
3-1
OH Leuven

 
Dunav 2010
2-0
Septemvri Sofia

1-0 MartinKovachev (69)
2-0 Ahmed Ahmedov (75)

 

Lokomotiv Plovdiv
0-2
Cherno More

 

0-1 Patrick Andrade (23)
0-2 Radoslav Vasilev (29)

 
Hobro
0-2
AGF

 

0-1 Mustafa Amini (11)
0-2 Jens Stage (48)

 
Middlesbrough
1-0
West Bromwich Albion

1-0 Daniel Ayala (90+1)

 

Publik 22 906

 
Förkval
Thetford Town
0-5
Godmanchester Rovers

Bowers & Pitsea
1-0
Barking

Coggeshall Town
0-0
Witham Town

Tooting & Mitcham United
2-1
Horley Town

United Services
1-3
Sholing

 
Flora
5-0
Tammeka

1-0 Zakaria Beglarishvili (16)
2-0 Frank Liivak (27)
3-0 Rauno Aliku (50)
4-0 Gert Kams (63)
5-0 Henrik Pürg (90+2)

 

 
VPS
1-1
IFK Mariehamn

1-0 Joonas Vahtera (20)

1-1 Aleksei Kangaskolkka (40)
Utvisning Aleksei Kangaskolkka (78)

Publik 2 009

 
Olympique lyonnais
2-0
Strasbourg

1-0 Martin Terrier (42)
2-0 Bertrand Traoré (64)

 

 
AC Ajaccio
0-0
Lorient

Stade brestois 29
1-0
Le Havre

1-0 Kevin Mayi (86)

 

Clermont Foot 63
1-0
Sochaux-Montbéliard

1-0 Florian Aye (70)

 

Grenoble Foot 38
0-0
LB Châteauroux

 

Utvisning Christopher Operi (68)

Nancy lorraine
0-1
Chamois niortais

 

0-1 Ande Dona N'Doh (70)

Orléans
4-0
Paris FC

1-0 Durel Avounou (9)
2-0 Fahd El Khoumisti (15)
3-0 Durel Avounou (54)
4-0 Joseph Lopy (68)

 

Red Star
1-0
Auxerre

1-0 Jordan Faucher (61)

 

Troyes
0-1
Metz

 

0-1 Victorien Angban (40)

 
Lincoln Red Imps
3-0
Lions Gibraltar

 
Andra omgången
CIE Ranch
2-6 f
UCD

Galway United
0-2
Bohemians

Derry City
1-0
St Patrick's Athletic

Dundalk
2-0
Finn Harps

Cork City
4-0
Maynooth University Town

Drogheda United
0-1
Waterford

Limerick
2-1
Cabinteely

 
Brescia
1-1
Perugia

1-0 Dimitri Bisoli (43)
Utvisning Daniele Gastaldello (69)

1-1 Luca Vido (straff, 90+3)

 
Osijek
1-1
Slaven Koprivnica

 
Ventspils
0-1
Riga FC

 

0-1 Darko Lemajić (25)

Jelgava
0-2
Liepāja

 

0-1 Eriks Punculs (11)
0-2 Verners Apiņš (56)

Rīgas FS
0-1
Spartaks Jūrmala

 

0-1 Aleksandar Kosorić (40)

 
Senglea Athletic
0-2
Mosta

 

0-1 Alessio De Cerchio (8)
0-2 Massimo Sammartino (45)

Floriana
0-1
Sliema Wanderers

 

0-1 Matias Muchardi (16)

St. Andrews
1-5
Tarxien Rainbows

1-3 Alexander Satariano (63)

0-1 Daren Falzon (14)
0-2 Gabriel Aquilina (23)
0-3 Michele Paolucci (51)
1-4 Ricardinho (straff, 79)
1-5 Ricardinho (90)

 
ADO Den Haag
3-1
Fortuna Sittard

1-0 Melvyn Lorenzen (21)
2-0 Abdenasser El Khayati (straff, 42)
3-0 Abdenasser El Khayati (55)

3-1 Lisandro Semedo (84)

Publik 11 600

 
Ards
4-0
Newry City AFC

1-0 Mark Kelly (26)
2-0 Jonathan Frazer (37)
3-0 Kym Nelson (42)
4-0 Jonathan Frazer (78)

 

Coleraine
2-2
Institute

1-1 Jamie McGonigle (53)
2-1 Bradley Lyons (71)

0-1 Dean Curry (40)
2-2 Michael McCrudden (straff, 79)

Glenavon
4-0
Ballymena United

1-0 Aaron Harom (58)
2-0 Joshua Daniels (66)
3-0 Stephen Murray (75)
4-0 Andrew Hall (84)

 

 
Piast Gliwice
3-1
Cracovia Kraków

1-0 Jorge Félix (15)
2-0 Michal Papadopulos (25)
3-0 Tom Hateley (66)

Utvisning Marcin Budziński (12)
3-1 Javi Hernández (74)

Publik 4 075

Korona Kielce
2-1
Arka Gdynia

1-0 Elia Soriano (16)
2-0 Zlatko Janjić (65)

2-1 Damian Zbozień (straff, 77)

Publik 7 534

 
Marítimo
2-1
Chaves

1-1 Leandro Barrera (90+1)
2-1 Lucas Áfrico (90+5)

0-1 William Grigg (17)

 
Concordia Chiajna
0-3
Astra Giurgiu

 

0-1 Silviu Balaure (56)
0-2 Nelu Roșu (straff, 80)
0-3 Julien Bègue (82)

 
Arsenal Tula
0-1
Rostov

 

0-1 Alexei Ionov (straff, 65)

Publik 12 289

 
Proleter Novi Sad
0-1
Vojvodina

 

0-1 Eze Okeuhie (46)

 
Getafe
2-0
Eibar

1-0 Ángel (18)
2-0 Jorge Molina (90)

 

Publik 7 851

Leganés
2-2
Real Sociedad

1-2 Nabil El Zhar (54) 2-2 Nabil El Zhar (88)

0-1 Zurutuza (11)
0-2 Illarramendi (17)

Publik 9 375

 
Extremadura UD
1-0
Deportivo La Coruña

1-0 Gustavo Blanco (82)
Utvisning Javi Ontiveros (90+2)

Utvisning Bellvis (90+2)

Publik 10 827

Málaga
0-1
Alcorcón

 

0-1 Quique (49)

Publik 18 626

 
Bohemians 1905
1-1
Sparta Praha

1-1 Jan Záviška (87)

0-1 Josef Šural (61)

 
Rizespor
0-0
BB Erzurumspor

 
Bayern München
3-1
1899 Hoffenheim

1-0 Thomas Müller (23)
2-1 Robert Lewadowski (straff, 82)
3-1 Arjen Robben (90)

1-1 Ádam Szalai (57)

Publik 75 000

 
Bochum
1-0
Sandhausen

1-0 Robert Tesche (54)

 

Publik 13 821

Darmstadt 98
3-0
MSV Duisburg

1-0 Marcel Heller (68)
2-0 Serdar Dursun (74)
3-0 Tobias Kempe (86)

 

Publik 15 170

 
Olimpik Donetsk
2-5
Shakhtar Donetsk

1-2 Gennady Pasich (19)
2-5 Oleg Danchenko (självmål, 76)

0-1 Marlos (11)
0-2 Júnior Moraes (17)
1-3 Júnior Moraes (33)
1-4 Taras Stepanenko (42)
1-5 Júnior Moraes (75)

 
FK Minsk
0-0
Torpedo-BelAZ

 
Llanelli Town
1-1
Barry Town United

1-0 James Loveridge (2)

1-1 Kayne McLaggon (90)

Bala Town
2-1
Cefn Druids

1-0 Steven Tames (9)
2-1 Henry Jones (90+5)

1-1 Naim Arsan (57)

Connah's Quay
2-1
Aberystwyth Town

1-0 Michael Bakare (37)
2-0 Michael Wilde (44)

2-1 Wes Baynes (89)