ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 23 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

6

tävlingar

42

matcher

41

resultat

23

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
Georgien Torpedo Kutaisi
0-1
Bulgarien Ludogorets

 

0-1 Wanderson (45+2)

Ryssland Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Norge Molde

1-1 Artem Dzyuba (71)
2-1 Anton Zabolotnyi (80)
3-1 Miha Mevlja (90)

0-1 Eirik Hestad (42)

Slovakien Trenčín
1-1
Cypern AEK

1-0 Joey Steegers (55)

1-1 Acorán (60)

Cypern APOEL
1-0
Kazakstan Astana

1-0 Caju (79)

 

Sūduva
1-1
Skottland Celtic

1-1 Ovidijus Verbickas (13)

0-1 Jules Ntcham (3)

Moldavien Sheriff
1-0
Azerbajdzjan Qarabağ

1-0 Rifet Kapič (8)

 

Tjeckien Sigma Olomouc
0-1
Spanien Sevilla

 

0-1 Pablo Sarabia (84

Norge Sarpsborg 08
3-1
Israel Maccabi Tel Aviv

1-0 Tobias Heintz (2)
2-0 Matti Lund Nielsen (straff, 7)
3-1 Patrick Mortensen (straff, 56)

2-1 Vidar Kjartansson (straff, 13)

Sverige Malmö FF
2-2
Danmark Midtjylland

1-0 Markus Rosenberg (12)
2-0 Marcus Antonsson (24)

2-1 Gustav Wikheim (60)
2-2 Ayo Okosun (77)

Luxemburg F91 Dudelange
2-0
Rumänien CFR Cluj

1-0 David Turpel (67)
2-0 Danel Sinani (80)

 

Schweiz Basel
3-2
Cypern Apollon

1-0 Ricky van Wolfswinkel (6)
2-2 Ricky van Wolfswinkel (69)
3-2 Eray Cümart (84)

1-1 Antun Maglica (49)
1-2 Fotios Papoulis (53)

Italien Atalanta
0-0
Danmark FC København

Grekland Olympiakos
3-1
England Burnley

1-0 Konstantinos Fortounis (19)
2-1 Andreas Bouchalakis (48)
3-1 Konstantinos Fortounis (straff, 60)

1-1 Chris Wood (straff, 33)
Utvisning Ben Gibson (59)

Slovenien Olimpija
0-2
Slovakien Spartak Trnava

 

0-1 Marke Bakoš (straff, 23)
Utvisning Martin Tóth (29)
0-2 Branko Ilič (straff, 35)

Österrike Rapid Wien
3-1
Rumänien FCSB

1-0 Christoph Knasmüller (4)
2-0 Mario Sonnleitner (39)
3-1 Stefan Schwab (49)
Utvisning Veton Berisha (84)

2-1 Harlem Gnohéré (47)

Serbien Partizan
1-1
Turkiet Beşiktaş

1-0 Ricardo Gomes (14)

1-1 Tolgay Arslan (15)

Belgien Genk
5-2
Danmark Brøndby

1-0 Mbwana Samatta (37)
2-0 Leandro Trossard (straff, 45)
3-2 Mbwana Samatta (55)
4-2 Mbwana Samatta (70)
5-2 Leandro Trossard (90)

2-1 Hjortur Hermannsson (47)
2-2 Kamil Wilczek (51)

Ukraina Zorya
0-0
Tyskland RB Leipzig

Utvisning Bogdan Lednev (16)

 

Norge Rosenborg
3-1
Makedonien Shkendija

1-0 Issam Jebali (11)
2-0 Nicklas Bendtner (15)
3-0 Jonathan Levi (44)

3-1 Stenio Junior (76)

Skottland Rangers
1-0
Ryssland Ufa

1-0 Connor Goldson (41)

Utvisning Jules Koundé (90+2)

Belgien Gent
0-0
Frankrike Girondins Bordeaux

 
Tredje omgången
Tallinna Kalev
18 : 00
Noorus-96

 
Víkingur
0-2
TB/FCS/Royn

AB
0-2
NSÍ

EB/Streymur
1-1
Skála

 
Lynx
2-3
St Joseph's

 
Sūduva
Inst
Palanga

Trakai
1-0
Kauno Žalgiris

1-0 Donatas Kazlauskas (85)

 

 
Andra omgången
Carlstad United
0-3
Hammarby

Brottby
0-10
Norrköping

Gute
2-5
Östersunds FK

Akropolis
1-2
Örebro

Sandviken
0-2
AIK

Torns
0-4
IFK Göteborg

Enskede
1-2
Degerfors

Arameiska / Sy…
1-2
Frej

Västerås SK
1-3
Brage

Friska Viljor
1-3 f
Brommapojkarna

Smedby
0-3
GAIS

Lindome
0-1
Norrby

Skövde AIK
0-3
Öster

Hisingsbacka
1-5
Örgryte