ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 22 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

15

tävlingar

96

matcher

96

resultat

34

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
Schweiz Young Boys
1-1
Kroatien Dinamo Zagreb

1-0 Kevin Mbabu (2)

1-1 Mislav Oršić (39)

Ungern Vidi
1-2
Grekland AEK

Utvisning Szabolcs Huszti (22)
1-2 Danko Lazović (67)

0-1 Viktor Klonaridis (34)
0-2 Anastasios Bakasetas (49)
Utvisning Anastasios Bakasetas (53)

Nederländerna Ajax
3-1
Ukraina Dynamo Kyiv

1-0 Donny van de Beek (2)
2-1 Hakim Ziyech (35)
3-1 Dusan Tadić (43)

1-1 Tomasz Kędziora (15)

 
Shirak
1-2
Pyunik

Artsakh
1-1
Ararat

1-1 Eduard Avagyan (82)

0-1 Zaven Badoyan (63)

Banants
1-3
Lori

1-2 Mikhail Solovyev (74)

0-1 Jonel Desire (61)
0-2 Udoh Etop (68)
1-3 Uguchukwu Iwu (straff, 86)

Ararat-Armenia
0-0
Gandzasar

 
Aston Villa
2-2
Brentford

1-1 Jonathan Kodija (39)
2-2 Jonathan Kodija (90+5)

0-1 Neal Maupay (23)
1-2 Neal Maupay (82)

Publik 30 011

Sheffield Wednesday
2-1
Millwall

1-0 Barry Bannan (16)
2-0 Tom Lees (46)

2-1 Ryan Tunnicliffe (72)

Publik 21 349

Blackburn Rovers
2-2
Reading

1-2 Charles Mulgrew (straff, 51)
2-2 Charles Mulgrew (straff, 76)

0-1 Jon Böðvarsson (12)
0-2 Jon Böðvarsson (25)

Publik 11 818

Norwich City
2-0
Preston North End

1-0 Teemu Pukki (80)
2-0 Alexander Tettey (87)

 

Publik 24 936

Bolton Wanderers
1-0
Birmingham City

1-0 William Buckley (73)

 

Publik 13 821

Stoke City
0-3
Wigan Athletic

 

0-1 William Grigg (27)
0-2 Gavin Massey (32)
0-3 William Grigg (straff, 57)

Publik 23 158

 
Gillingham
1-4
Sunderland

Scunthorpe United
0-5
Fleetwood Town

 
Tredje omgången
Viimsi II
3-2 f
K-Järve JK Järve II

Zenit Tallinn
4-2
Kose

Poseidon
0-3
Tabasalu Charma

Tartu Welco
0-5
FCI Levadia

 
Gibraltar United
2-1
Boca Juniors

 
Första omgången
Schaan II
0-3
Ruggell II

 
Stumbras
0-2
Žalgiris

 

0-1 Liviu Antal (25)
0-2 Liviu Antal (straff, 37)

Atlantas
1-1
Lietava Jonava

1-0 Bruno Lemiechevsky (7)
Utvisning Tadas Labukas (84)

1-1 Emi Djabrailov (90)

 
Progrès Niederkorn
4-3
Etzella Ettelbrück

 
Första omgången
Korab Debar
1-0
Borec

Velazerimi 77
0-4
Belasica

Vardar Negotino
1-3
Skopje

Fortuna Skopje
0-6
Rabotnički

Labunishta
1-3
Akademija Pandev

Pehchevo
2-0
Shkupi

Poeshevo
0-4
Bregalnica Štip

Vardar Forino
0-4
Vardar

Osogovo
0-1
Pelister

Teteks
0-1
KF Gostivari

Bratstvo-Vlaznimi
0-7
Sileks

Tikveš
2-1
Renova

Prevalec
0-2
Makedonija GjP

 
Andra kvalomgången
USV Hercules
0-4
ASWH

Uno Animo
1-6
VVSB

ODIN '59
1-0
Dongen

Blauw Geel '38
0-1
Urk

De Treffers
1-2 f
DVS '33

Gemert
*1-1 f
HSV Hoek

Information Gemert vidare efter 3-2 på straffar.

Groene Ster
2-1
Lienden

HHC
0-3
OFC

Westlandia
2-1
SteDoCo

OJC Rosmalen
4-1 f
Flevo Boys

HBS
2-3
ONS Sneek

UNA
2-4
Eemdijk

RKAV Volendam
1-0 f
EVV

Achilles '29
1-6
Harkemase Boys

Staphorst
2-1 f
HSC '21

SJC Noordwijk
0-2
Lisse

 
Fjärde omgången
Luch Vladivostok
0-2
SKA Khabarovsk

 

0-1 Denys Dedechko (45+3)
0-2 Konstantin Bazelyuk (straff, 60)

Sakhalin
3-0
Zenit Irkutsk

1-0 Aleksandr Gagloev (straff, 35)
2-0 Evgeny Matrakhov (75)
3-0 Aleksandr Gagloev (90+3)

 

Dinamo Barnaul
*0-0 f
Tom' Tomsk

Information Dinamo Barnaul vidare efter 5-4 på straffar.

Chelyabinsk
0-1
Nizhny Novgorod

 

0-1 Dan Spătaru (straff, 61)

Znamya Truda
0-1
Baltika

 

0-1 Ruslan Magal (23)

Tyumen
2-1 f
Sibir

1-1 Igor Koronov (45+3)
2-1 Danil Karpov (104)

0-1 Artem Korzhunov (21)

Neftekhimik
1-0
Mordovia Saransk

1-0 Daniil Gridnev (89)

 

Syzran-2003
*1-1 f
Rotor Volgograd

1-0 Andrey Semenov (94)

1-1 Islamnur Abdulavov (straff, 102)

Information Syzran-2003 vidare efter 5-4 på straffar.

Volgar Astrakhan
*0-0 f
Fakel

Information Volgar Astrakhan vidare efter 4-2 på straffar.

Chernomorets
2-1
Sochi

1-1 Dato Chertkoev (21)
2-1 Ilya Zakharov (79)

0-1 Nikita Burmistrov (6)

Kaluga
4-4* f
Tambov

1-0 Denis Semin (2)
2-3 Yuri Dubrovin (64)
3-3 Andrey Volgin (75)
4-4 Andrey Volgin (117)

1-1 Valery Ciupercă (22)
1-2 Sergiy Shevchuk (28)
1-3 Sergiy Shevchuk (58)
3-4 Sergiy Shevchuk (97)

Information Tambov vidare efter 4-2 på straffar.

Dinamo Bryansk
1-3
Avangard Kursk

Tekstilshchik
2-3
Khimki

Luki-Energiya
*0-0 f
Chertanovo

Information Luki-Energiya vidare efter 5-4 på straffar.

Chayka
2-0
Armavir

1-0 Aleksandr Podbeltsev (54)
2-0 Butta Magomedov (59)

 

Torpedo Moskva
2-0
Shinnik

1-0 Konstantin Kertanov (23)
2-0 Ivan Sergeev (82)

 

 
Andra omgången
Nyköping
3-2 f
GIF Sundsvall

1-0 Marcus Burman (61)
2-2 Ekin Bulut (103)
3-2 Oscar Karlsson (119)

1-1 David Batanero (73)
1-2 David Haro (90+4)

Rosengård
2-0
Landskrona

Hudiksvall
1-3
Jönköpings Södra

1-0 Cihan Sener (68)

1-1 Ahmad Gero (82)
1-2 Tom Siwe (89)
1-3 Amir Al-Ammari (90+1)

Sylvia
0-4
Djurgården

Eskilsminne
1-0
Helsingborg

1-0 Jesper Larsson (68)

 

Motala
0-4
Elfsborg

 

0-1 Emir Bajrami (4)
0-2 Jesper Karlsson (28)
0-3 Arian Kabashi (35)
0-4 Emir Bajrami (48)

Sävedalen
0-2
Halmstad

Karlskrona UF
0-6
Varberg

Assyriska Turabdin
3-1
Kalmar

Växjö United
0-5
Häcken

 
Andra omgången
Žďár nad Sázavou
0-2
Zbrojovka Brno

Brandýs nad Labem
1-4
Viktoria Žižkov

Přepeře
2-4
Chrudim

Kozlovice
0-4
Znojmo

 
Andra omgången
Sumy
Inst
Kobra

Minai
3-1
Prykarpattia

Nyva Vinnytsya
2-1
Hirnyk-Sport

1-0 Mkhailo Shestakov (49)
2-0 Viktor Korovikov (56)

2-1 Andrey Shevchuk (57)

Kremin
1-2
Zirka

1-0 Sergiy Stepanchuk (21)

1-1 Maksym Averianov (56)
1-2 Ivan Rudnytskyy (68)

Cherkaskyi Dnipro
3-1
Rukh Vynnyky

Krystal
*1-1 f
Ahrobiznes Volochysk

Information Krystal vidare efter 4-2 på straffar.

Kalush
2-1 f
Avanhard

1-1 Vladislav Andrusenko (45)
2-1 Roman Genega (112)

0-1 Oleksandr Luchyk (42)

Tavriya
2-3 f
Volyn

Lebedin
1-1* f
Hirnyk

Information Hirnyk vidare efter 4-2 på straffar.

Balkany Zorya
0-1
Mykolaiv

Viktoriya Mykolaivka
1-1*
Myr

Information Myr vidare efter 3-1 på straffar.

Inhulets
1-0
Kolos Kovalivka

Metalist 1925 …
2-0
Obolon-Brovar