ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 1 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

37

matcher

37

resultat

24

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Åttondelsfinaler
Spanien
1-1* f
Ryssland

1-0 Sergei Ignashevich (självmål, 12)

1-1 Artem Dzyuba (straff, 41)

Publik 78 011 på Stadion Luzhniki, Moskva

Information Ryssland vinnare efter 4-3 på straffar.

Kroatien
*1-1 f
Danmark

1-1 Mario Mandžukić (4)

0-1 Mathias Jørgensen (1)

Publik 40 851 på Stadion Nizhny Novgorod, Nizhniy Novgorod

Information Kroatien vinnare efter 3-2 på straffar.

 
ÍBV
3-0
Grindavík

1-0 Gunnar Þorvaldsson (34)
2-0 Shahab Zahedi Tabar (47)
3-0 Shahab Zahedi Tabar (67)

 

KA
0-0
Breiðablik

Keflavík
0-2
Valur

 

0-1 Ívar Jónsson (28)
0-2 Patrick Pedersen (34)

Fjölnir
2-1
Fylkir

1-1 Bergsveinn Olafsson (87)
2-1 Torfi Gunnarsson (90)

0-1 Albert Ingason (85)

KR
0-1
Víkingur

 

0-1 Bjarni Runólfsson (46)

 
Akzhayik
1-3
Tobol

Irtysh
0-2
Zhetysu

Kaisar
1-2
Kairat

Atyrau
0-0
Kyzyl-Zhar

Aktobe
2-0
Shakhter Karagandy

 
Jelgava
1-0
Metta/LU

1-0 Mindaugas Grigaravičius (63)

 

 
Tredje omgången
Limbaži
3-2
Ogres

Preiļu BJSS
5-0
Staiceles Bebri

DVSK Traktors
0-7
Grobiņa

Daugavpils / Progress
5-0
JDFS Alberts

BetLanes
2-0
Auda

 
Kauno Žalgiris
0-3
Sūduva

 

0-1 Giedrius Matulevičius (26)
0-2 Rigino Cicilla (55)
0-3 Andro Švrljuga (80)

 
Tredje omgången
Babrungas
2-3
Viltis Vilnius

Jonava
0-5
Žalgiris

Elektrėnų Versmė
0-10
Dainava

 
Sfîntul Gheorghe
2-2
Speranţa Nisporeni

1-2 Alexandru Suvorov (82)
2-2 Dmitri Semirov (90+2)

0-1 Ion Drăgan (65)
0-2 Constantin Iavorschi (68)

Sheriff
5-1
Zaria

1-0 Ziguy Badibanga (straff, 11)
2-0 Ziguy Badibanga (15)
3-0 Al-Hadji Kamara (20)
4-1 Jury Kendysh (51)
5-1

3-1 Vadim Glceac (straff, 42)

Milsami
4-0
Dinamo-Auto

1-0 Andrei Cojocari (56)
2-0 Igor Bugalov (57)
3-0 Gheorghe Andronic (66)
4-0 Maxim Antoniuc (82)

 

Petrocub
2-1
Zimbru

1-0 Vladislav Ivanov (39)
2-1 Vladimir Ambros (51)

1-1 Victor Stînă (45+1)

 
Kristiansund
1-1
Sarpsborg 08

1-0 Stian Aasmundsen (21)

1-1 Patrick Mortensen (80)

Ranheim
2-0
Start

1-0 Eirik Dønnem (34)
2-0 Michael Karlsen (58)

 

Publik 1 600

Sandefjord Fotball
0-1
Rosenborg

 

0-1 Jonathan Levi (83)

Publik 3 849

Brann
0-4
Molde

 

0-1 Erling Håland (4)
0-2 Erling Håland (13)
0-3 Erling Håland (15)
0-4 Erling Håland (straff, 21)

Publik 11 371

Tromsø
2-1
Odd

1-0 Runar Espejord (7)
2-1 Simen Wangberg (53)

1-1 Elbasan Rashani (14)

Publik 3 387

Stabæk
2-1
Haugesund

1-0 Franck Boli (35)
2-0 Franck Boli (62)

2-1 Kristoffer Velde (90+2)

Publik 3 035

 
Falkenberg
2-3
Helsingborg

1-0 Robin Östlind (17)
2-1 Chisom Egbuchunam (55)

1-1 Mamudu Moro (35)
2-2 Andri Bjarnason (straff, 66)
2-3 Andri Bjarnason (72)

Publik 4 312

Landskrona BoIS
2-3
Öster

1-0 Måns Ekvall (11)
2-2 Sean Okoli (74)

1-1 Simon Helg (24)
1-2 David Johannesson (29)
2-3 Dragan Kapcevic (84)

Publik 1 728

 
Gorodeya
1-1
Vitebsk

1-0 Sergey Pushnyakov (17)

1-1 Mikhail Kozlov (69)

Dinamo Minsk
2-1
Dnepr Mogilev

1-0 Artem Solovey (47)
2-0 Anton Saroka (64)

2-1 Andrey Chukhley (74)

Shakhtyor Soligorsk
1-0
Smolevichy-STI

1-0 Denis Laptev (67)