ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 1 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

38

tävlingar

97

matcher

97

resultat

26

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Luftëtari Gjirokastër
2-0
Lushnja

Kamza
0-1
Partizani Tirana

 
Alashkert
0-1
Gandzasar

Banants
2-0
Ararat

 
Kapaz
0-0
Zira

Qarabağ
1-1
Keşlə

 
Mästerskapsserien
Anderlecht
0-2
Gent

 
Nedflyttningsserien
Zulte-Waregem
2-2
Leuven

 
Mästerskapsserien
Levski Sofia
1-2
Beroe

 
Nedflyttningsserien
Lokomotiv Plovdiv
2-2
Dunav 2010

 
Mästerskapsserien
Omonia
1-2
Anorthosis

 
Nedflyttningsserien
Olympiakos
3-0
Paphos

 
Nedflyttningsserien
Hobro
1-3
AGF

1-0 Emmanuel Sabbi (45)

1-1 Tobias Sana (46)
1-2 Tobias Sana (straff, 67)
1-3 Tobias Sana (86)

Publik 3 186

Randers
2-0
Lyngby

1-0 Saba Lobzhanidze (15)
2-0 Saba Lobzhanidze (31)

Utvisning Michael Lumb (65)

 
Arsenal
3-0
Stoke City

1-0 Pierre Emerick Aubameyang (straff, 75)
2-0 Pierre Emerick Aubameyang (86)
3-0 Alexandre Lacazette (straff, 89)

 

Publik 59 371

Chelsea
1-3
Tottenham Hotspur

1-0 Álvaro Morata (30)

1-1 Christian Eriksen (45+1)
1-2 Bamidele Alli (62)
1-3 Bamidele Alli (66)

Publik 41 364

 
Flora
1-0
Tallinna Kalev

 
EA Guingamp
2-1
Girondins Bordeaux

1-0 Clement Grenier (55)
2-0 Mustapha Diallo (59)

2-1 Malcom (80)

Caen
1-3
Montpellier

1-3 Ivan Santini (87)

0-1 Giovanni Sio (21)
0-2 Ellyes Skhiri (23)
0-3 Giovanni Sio (53)

Lille
0-1
Amiens

 

0-1 Steven Mendoza (53)

Nantes
0-2
Saint-Étienne

 

0-1 Mathieu Debuchy (17)
0-2 Remy Cabella (54)
0-3 Remy Cabella (63)

Strasbourg
2-2
Metz

1-0 Stephane Bahoken (17)
Utvisning Abdallah N'Dour (64)
2-2 Ernest Seka (79)

1-1 Emmanuel Rivière (straff, 24)
1-2 Florent Mollet (46)
Utvisning Vahid Selimovic (77)

Troyes
0-2
Nice

 

0-1 Alassane Pléa (16)
0-2 Alassane Pléa (83)

Olympique lyonnais
2-0
Toulouse

1-0 Memphis Depay (23)
2-0 Memphis Depay (straff, 43)

 

 
Dinamo Tbilisi
2-0
Torpedo Kutaisi

Samtredia
0-2
Kolkheti Poti

 
Panionios
0-0
Xanthi

Kerkyra
0-0
Lamia

Apollon
3-0
AEL

AEK
3-0
Panathinaikos

 
Shakhter Karagandy
1-1
Zhetysu

Kyzyl-Zhar
1-2
Tobol

 
Trepça'89
1-0
Drenica Skënderaj

Gjilani
4-0
Vllaznia

Feronikeli
2-2
Llapi

 
Rīgas FS
3-1
Metta/LU

Jelgava
1-0
Spartaks Jūrmala

 
Renova
3-1
Shkupi

Skopje
0-0
Shkendija

Sileks
1-0
Pobeda

Rabotnički
1-1
Akademija Pandev

Pelister
0-0
Vardar

 
Sheriff
3-0
Petrocub

Milsami
1-0
Zimbru

Sfîntul Gheorghe
0-1
Dinamo-Auto

Speranţa Nisporeni
0-0
Zaria

 
VVV
0-0
Twente

Heracles
1-2
Heerenveen

1-2 Brahim Darri (90)

0-1 Morten Thorsby (37) 0-2 Arber Zeneli (straff, 40)

Groningen
1-2
Ajax

1-0 Tom van Weert (14)

1-1 Justin Kluivert (64) Joel Veltman (86) 1-2 Klaas Jan Huntelaar (89)

Feyenoord
5-0
Excelsior

1-0 Jean Boëtius (4) 2-0 Jens Toornstra (27) 3-0 Tonny Tonny Vilhena -42 4-0 Steven Berghuis (55) 5-0 Jordy de Wijs (självmål, 76)

 
Mästerskapsserien
Astra Giurgiu
0-2
Viitorul

Steaua Bucureşti
1-0
CSM Iaşi

 
Ural
1-1
Rubin Kazan

Ufa
1-2
Zenit Sankt-Petersburg

Krasnodar
1-1
Anzhi

Rostov
1-2
CSKA Moskva

 
Čukarički
4-1
Spartak Subotica

Mladost Lučani
2-5
Crvena Zvezda

 
Dundee FC
1-1
Hearts

1-1 Sofien Moussa (28)

0-1 Ross Callachan (2)

Publik 5 496

 
Mästerskapsserien
DAC Dunajská Streda
1-0
Spartak Trnava

 
Espanyol
0-0
Deportivo Alavés

Publik 15 448

Leganés
0-1
Valencia

 

0-1 Rodrigo (62)

Publik 10 697

Eibar
0-0
Real Sociedad

Publik 6 233

Málaga
1-0
Villarreal

1-0 Gonzalo Castro (straff, 37)

 

Publik 19 142

Atlético Madrid
1-0
Deportivo La Coruña

1-0 Kevin Gameiro (straff, 34)

 

Publik 49 351

 
Sevilla Atlético
3-1
Barcelona B

Lorca
3-2
Granada

Osasuna
0-1
Tenerife

Almería
1-3
Sporting Gijón

Rayo Vallecano
1-1
Cádiz

Gimnàstic Tarragona
3-0
Lugo

 
Hammarby
3-1
Sirius

1-0 Jiloan Hamad (straff, 45+1)
2-0 Jiloan Hamad (straff, 50)
3-1 Jiloan Hamad (90+1)

Utvisning Ian Sirelius (49)
2-1 Sam Lundholm (74)

Publik 30 220

Häcken
1-0
Kalmar FF

1-0 Moestafa El Kabir (straff, 75)

 

Publik 2 592

Östersund
0-1
Djurgården

 

0-1 Markus Danielsson (13)

Publik 7 114

Trelleborg
1-3
IFK Göteborg

1-1 Zoran Jovanovic (43)

0-1 Elias Ómarsson (20)
1-2 Elias Ómarsson (49)
1-3 Vajeba Sakor (72)

Publik 5 509

 
Öster
2-2
Degerfors

1-1 Fredrik Lundgren (73)
2-1 David Johannesson (84)

0-1 Oliver Ekroth (54)
2-2 Erik Björndahl (90+3)

Publik 389 i Borås

GAIS
2-1
Jönköpings Södra

1-1 Jonas Lindberg (45)
2-1 Edin Hamidovic (straff, 79)

0-1 Jakob Orlov (31)

Publik 4 990

Landskrona BoiS
2-3
Falkenberg

1-1 Monday Samuel (36)
2-3 Karim Sadat (straff, 87)

0-1 Kalle Söderström (45+1)
1-2 Tobias Karlsson (69)
1-3 Erik Pärsson (82)

Publik 2 862

 
Slavia Praha
1-2
Zlín

 
Göztepe
0-2
Kasımpaşa

Osmanlıspor
0-0
Konyaspor

Akhisarspor
1-2
İstanbul Başakşehir

Galatasaray
2-1
Trabzonspor

 
Werder Bremen
2-1
Eintracht Frankfurt

1-0 Zlatko Junuzović (28)
2-1 David Abraham (självmål, 79)

1-1 Luka Jović (53)

Publik 42 100

Mainz 05
0-0
Borussia Mönchengladbach

Publik 30 173

 
St. Pauli
1-1
Sandhausen

Greuther Fürth
2-1
Union Berlin

Bochum
2-0
Eintracht Braunschweig

Arminia Bielefeld
1-1
Holstein Kiel

Jahn Regensburg
1-3
Erzgebirge Aue

 
Mästerskapsserien
Mariupol
2-3
Dynamo Kyiv

Zorya Luhansk
0-3
Shakhtar Donetsk

 
Nedflyttningsserien
Stal Kamianske
0-0
Olimpik Donetsk

 
Isloch
1-1
Torpedo Minsk

Gorodeya
1-2
Dnepr Mogilev

BATE Borisov
1-0
Smolevichy-STI

 
Mattersburg
2-4
Rapid Wien